„Żegnaj, Przyjacielu”. Nie żyje człowiek Solidarności, działacz opozycji niepodległościowej mec. Rafał Kasprzyk

– Nie żyje Rafał Kasprzyk, adwokat, wykładowca akademicki, człowiek Solidarności, w czasach komunistycznych działacz opozycji niepodległościowej – powiedział w niedzielę PAP przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc.
 „Żegnaj, Przyjacielu”. Nie żyje człowiek Solidarności, działacz opozycji niepodległościowej mec. Rafał Kasprzyk
/ pxfuel.com

Rafał Kasprzyk, związany z opozycją solidarnościową w PRL, był inwigilowany przez komunistyczną bezpiekę. Reprezentował oskarżonych w procesach politycznych.

Urodzony 15 października 1952 roku w Łodzi, adwokat i doktor prawa, nauczyciel akademicki wielu pokoleń prawników Rafał Kasprzyk był legendą nie tylko łódzkiej palestry oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego – wspominają przyjaciele.

Jeden z nich, szef łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc podkreślił w rozmowie z PAP, że zmarły mecenas był jednym z nielicznych już adwokatów, dla którego etyka zawodowa była ważniejsza niż zarobek. – Zawsze był gotowy pomóc. Nie tylko w sprawach prawnych. A na sali sądowej był niesłychanie skuteczny. Bronił każdego, kto tego potrzebował, nie tylko ludzi Solidarności. Jako adwokat dla wszystkich miał czas – mówił.

– Odszedł człowiek – legenda opozycji niepodległościowej w czasach komunizmu. Był przyjacielem Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, środowisk walczących z komuną – podsumował Krenc.

Rafał Kasprzyk był również jednym z najlepszych w Polsce specjalistów ds. prawa prasowego i autorskiego. – Nie pouczał dziennikarzy, sprawiał, że to oni uczyli się od niego prawa – przypomniał prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Zbigniew Natkański. – Reprezentował w sądzie wielu przedstawicieli naszego stowarzyszenia, dziennikarzy zwolnionych z pracy w stanie wojennym – powiedział.

– Starał się podpowiadać najlepsze dla dziennikarzy rozwiązania prawne. O prawodawstwo związane z mediami pytali go także posłowie. Zawsze mówił, że najlepsze dla dziennikarzy jest takie prawo, które jest przede wszystkim dobre dla odbiorców współczesnych mediów: czytelników, telewidzów, radiosłuchaczy, internautów – dodał Natkański.

Byli studenci mecenasa Kasprzyka przekonują, że był nie tylko wykładowcą, ale starał się pomagać rozwiązywać rozmaite problemy, którym młodzi ludzie musieli stawić czoła m.in. po sierpniu 1980 roku. – Pomagał nam, kiedy zimą 1981 roku strajkowaliśmy na łódzkich uczelniach, był doradcą naszej delegacji, a nawet rzecznikiem prasowym. Jako zdolny młody asystent ryzykował przecież całą swoją karierę – wspominał w rozmowie z PAP jeden nich.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Kasprzyk był jednym z organizatorów strajku, który trwał od 13 do 14 grudnia 1981 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Był internowany. Potem, kiedy z ośrodków internowania i więzień wychodzili działacze Solidarności, reprezentował ich w procesach politycznych. Był pełnomocnikiem wiceprzewodniczącego łódzkiej Solidarności, późniejszego ministra m.in. w rządzie Jana Olszewskiego i wieloletniego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego.

Rafał Kasprzyk był autorem wielu artykułów dotyczących prawa cywilnego materialnego w publikacjach zbiorowych i pismach naukowych, m.in. w „Studiach Prawniczych”, „Studiach Prawno-Ekonomicznych”, „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica”.

Od sierpnia 2004 roku do lutego 2005 roku mecenas Rafał Kasprzyk służył w stopniu kapitana na stanowisku radcy prawnego w Polskim Kontyngencie Wojskowym 1. Brygadowej Grupy Bojowej w Iraku.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2007 roku oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, a także medalem „Pro Patria” w 2017 roku.

Przyjaciele wspominają, że mecenas był wspaniałym rozmówcą, znawcą historii, polityki i wojskowości. Jeździł konno, żeglował, podróżował.

Rafał Kasprzyk zmarł w sobotę 6 sierpnia 2022 roku. Miał 69 lat. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe