„Kanclerz Niemiec ma problem”. Olaf Scholz stanie przed komisją śledczą

Przez Niemcy przetacza się afera cum-ex, dotycząca machinacji podatkowych polegających na wielokrotnym wyłudzaniu zwrotu podatków przy okazji obrotu akcjami w dniu wypłaty dywidendy. Proceder miał doprowadzić do miliardowych strat skarb niemieckiego państwa. W sprawę zamieszany jest obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Olaf Scholz „Kanclerz Niemiec ma problem”. Olaf Scholz stanie przed komisją śledczą
Olaf Scholz / Screen YT ZDF Heute Nachrichten

W latach 2016–2017 Olaf Scholz jako burmistrz Hamburga miał się spotykać z udziałowcami zamieszanego w aferę banku Warburg Christianem Oleariusem i Maxem Warburgiem. Scholz twierdzi, że spotkań nie pamięta, ale wyklucza wpływy polityczne. Ewentualny wpływ polityków SPD ma badać specjalna komisja śledcza, przed którą stanie również Olaf Scholz.

 

Tajemnicze 200 tysięcy euro

A tymczasem w skrytce depozytowej byłego polityka SPD Johannesa Kahrsa znaleziono ponad 200 tys. euro w gotówce.

– Nie wiadomo, skąd Kahrs dostał pieniądze i w jakim stopniu socjaldemokraci w Hamburgu skorzystali na tych transakcjach (…). Federalna SPD jest również zobowiązana do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Olaf Scholz i Peter Tschentscher (burmistrz Hamburga) muszą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Obaj nie mogą już nabierać wody w usta

– komentuje dla „Der Spiegel” lider hamburskiej CDU Christoph Ploss.

Albo Kahrs udowodni pochodzenie pieniędzy, albo powoła się na prawo do milczenia ze względu na prowadzone przeciwko niemu dochodzenie cum-ex. W tym drugim przypadku byłoby jasne, że pieniądze te miały związek ze sprawą cum-ex i również kanclerz Niemiec ma problem

– pisze na Twitterze były poseł Die Linke Fabio De Massi.

Rzecznik Olafa Scholza mówi, że Olaf Scholz nic nie wiedział o gotówce. Prokuratura w Kolonii nie komentuje sprawy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Wiadomości
Konrad Wernicki w Radiu Gdańsk o zatrzymaniu cen energii: Solidarność ma swoich ekspertów, którzy mogą pomóc

- Solidarność ma takie zdanie, że już nie warto dorzucać pieniędzy do rynku w formie dopłat, bo to podbija inflację, Solidarność jest tego świadoma. Wczoraj odbyło się ważne spotkanie robocze pomiędzy premierem Morawieckim a Piotrem Dudą i resztą liderów Solidarności, na którym Solidarność zaproponowała powołanie zespołu rząd-Solidarność, złożonego z ekspertów. Jako największy związek zawodowy w Polsce Solidarność ma swoich ekspertów ds. prawnych, ds. energetyki, którzy mogą pomóc - mówił w audycji "Ludzie i Pieniądze" na antenie Radia Gdańsk Konrad Wernicki, której głównym tematem była walka z rosnącymi cenami energii.

To on zastąpi Michała Dworczyka? Wiadomości
To on zastąpi Michała Dworczyka?

Wszystko wskazuje na to, że stanowisko szefa KPRM obejmie b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński - powiedział w czwartek na antenie Polsat News szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał, powołanie Kuchcińskiego może nastąpić w najbliższych dniach.

Rosyjscy żołnierze śpiewają la la la. Jakbym oglądał film fabularny o czasach ZSRR [WIDEO] Wiadomości
Rosyjscy żołnierze śpiewają "la la la". "Jakbym oglądał film fabularny o czasach ZSRR" [WIDEO]

Rosjanie w Jekaterynburgu przed wyjazdem na front mieli okazję posłuchać muzyki na żywo. Wokalistka ubrana w biały strój przypominający mundur śpiewała w obozie wojskowym nr 32 w w tym mieście. "Czasami oglądając nagrania z Rosji, czuję się, jakbym oglądał film fabularny o czasach ZSRR" - napisał na Twitterze korespondent Polsat News na Ukrainie Mateusz Lachowski.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe