[wideo] Awantura w Jaworznie. Związkowcy do posłów PO: „Broń nas Boże od tego, co byście wyprawiali”

Podczas konferencji prasowej w Jaworznie doszło do ostrej dyskusji pomiędzy posłami PO Wojciechem Saługą i Markiem Sową a prezesem Taurona i związkowcami z Solidarności.
 [wideo] Awantura w Jaworznie. Związkowcy do posłów PO: „Broń nas Boże od tego, co byście wyprawiali”
/ screen video Facebook

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok węglowy w Jaworznie od czerwca ub. roku do kwietnia br. nie pracował z powodu usterek. W poniedziałek Tauron poinformował, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Blok ma wznowić produkcję energii jeszcze w tym tygodniu.

– Dlaczego nowoczesny blok energetyczny, który został wybudowany kosztem 6,5 mld zł, znowu nie pracuje? Nie wiemy, czy to awarie, odstawienia, planowane, nieplanowane, czy to węgiel dobrej jakości czy złej. Chcemy właśnie poznać prawdę od decydentów Grupy Tauron, jak również ministra aktywów państwowych, który powinien nam takie informacje udzielić – mówił poseł PO Wojciech Saługa.

– Jaka jest prawda, będziemy chcieli dowiedzieć się jutro podczas naszej kontroli poselskiej w Ministerstwie Aktywów Państwowych – zapowiedział poseł Sowa, informując, iż Tauron nie chce udostępnić tej korespondencji. 

Związkowcy ostro do posłów PO

Konferencji posłów PO w Jaworznie przysłuchiwała się grupa związkowców Solidarności z Taurona, którzy momentami zagłuszali wystąpienia parlamentarzystów trąbkami i gwizdkami. Zarzucali też posłom kłamstwa oraz chęć zbicia kapitału politycznego wokół sprawy bloku w Jaworznie. W emocjonalnych wystąpieniach związkowcy zarzucali PO złe zarządzanie energetyką w czasie rządów tej formacji.

– Ja tylko chciałem powiedzieć jako energetyk, który także tu pracował w 2012 roku. Panie pośle, jedyne, co państwo potrafiliście zrobić, to projekt związany z optymalizacją kosztów. I to wasz zarząd podjął decyzję o tym, żeby zwalniać ludzi! I dzisiaj ci pracownicy z Solidarności i nie tylko – czemu wam nie wierzą? Z prostej przyczyny! Bo kłamiecie! (…) Wasi ludzie jedyne, co potrafili wymyślić, to zwalniać ludzi! Nic więcej. (…) Mimo wszelkich błędów, bo ten rząd też popełnia błędy, ale broń nas Boże od tego, co by państwo wyprawiali – mówił Bogdan Tkocz z Solidarności. 

– Drodzy państwo! Rzeczywiście trzeba narodowi powiedzieć prawdę! Ale czy państwo głosowali za węglem, czy przeciw węglu? Czy państwo powiedzieli, że ta energetyka nadaje się do niczego? Czy chcielibyście oprzeć energetykę na wietrze? Na czym chcielibyście to zrobić? – pytał posłów PO związkowiec.

Prezes Taurona: „Pozwólcie nam pracować”

Na konferencję przyszedł prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek, który od wtorku jest również prezesem eksploatującej blok spółki NJGT. 

– Oprócz tego, że kieruję Grupą Tauron, osobiście pokieruję pracami NJGT. Posiadam odpowiednie uprawnienia energetyczne, mam uprawnienia dyżurnego inżyniera ruchu, będą osobiście nadzorował te prace – poinformował prezes, który również zarzucił posłom PO mówienie nieprawdy.

– Nie można tolerować kłamstwa. To są kłamstwa, panowie, wpisujecie się w jakąś rosyjską propagandę – mówił prezes Taurona, zapewniając m.in., iż blok w Jaworznie ma odpowiednie zapasy węgla (obecnie 104 tys. ton, wobec minimalnego stanu zapasów rzędu 58 tys. ton) i jest to węgiel o parametrach „kontraktowych”.

– Pozwólcie nam pracować i dokończyć pracę tego bloku. Na dzisiaj nie ma żadnej awarii – to jest odstawienie w trakcie ruchu regulacyjnego. Kończymy wspólnie z Rafako inwestycję i do końca października mamy na to czas. Proszę nie opowiadać głupot i nie straszyć Polaków – powiedział Szczeszek.

– Obecna przerwa w pracy jest postojem w trakcie ruchu optymalizacyjnego elektrowni, który jest rzeczą naturalną (…). Do końca października ten ruch zostanie zakończony i przejdziemy do regularnej pracy – dodał prezes Taurona.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe