"Kościół, który milczy, kompromituje się!" - list Edyty Stein do Piusa XI

W święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy - Edyty Stein, a zarazem w 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz-Birkenau – abp Grzegorz Ryś przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka napisała do papieża Piusa XI, wskazując w nim, co dzieje się w Niemczech i co może dziać się w Kościele i z Kościołem.
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/jarmoluk

- Kościół, który milczy, kompromituje się! Kościół będzie tak samo prześladowany, jak są prześladowani Żydzi - mówił metropolita łódzki, cytując Edith Stein.

- Ten list Edyty jest pełny Ducha Świętego i pokazuje jak jest dalekowzroczna i widzi pewne procesy nie tylko po wierzchu. Ona, niedawna konwertytka na katolicyzm, mówi papieżowi, że antysemityzm jest obelgą wobec Człowieczeństwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Matki i apostołów - komentuje hierarcha.

- Kto jest antysemitą, obraża Jezusa Chrystusa, który jest Żydem. To jest obelga zadana Człowieczeństwu Jezusa Chrystusa i Jego Matce, i apostołom. Jest propaganda, która mówi, że Żydzi nie będą zabijani, ale jeśli jest społeczny bojkot, to są zabijani społecznie, zabijani jako członkowie państwa i konkretnej wspólnoty ludzkiej – podkreślił duchowny.

Wskazując na list świętej karmelitanki metropolita łódzki podał jej dwie diagnozy dotyczące Kościoła. Pierwsza to: Kościół, który milczy kompromituje się, a druga: Kościół będzie tak samo prześladowany, jak są prześladowani Żydzi. Być może i dziś już jest prześladowany, ale widzi to ktoś, kto ma wzrok wystarczająco przenikliwy – dodaje w swym liście św. Teresa - podkreślił metropolita łódzki.

ks. pk / Łódź


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe