Bp Mendyk prosi metropolitę wrocławskiego o podjęcie działań kanonicznych w jego sprawie

W wywiadzie opublikowanym na łamach polskiej edycji "Newsweeka" p. Andrzej Pogorzelski oskarżył obecnego biskupa świdnickiego o molestowanie go. Według rozmówcy "Newsweeka", miało do tego dojść, gdy Pogorzelski miał osiem lat. Na publikację zareagował bp Marek Mendyk, który w wydanym oświadczeniu kategorycznie zaprzecza zarzutom.
bp Marek Mendyk Bp Mendyk prosi metropolitę wrocławskiego o podjęcie działań kanonicznych w jego sprawie
bp Marek Mendyk / YT print screen/MAS-MediaTV

Wczoraj na stronie świdnickiej diecezji, którą kieruje bp Marek Mendyk, pojawiło się oświadczenie hierarchy ws. zamieszczonego w "Newsweeku" wywiadu:

Oświadczenie biskupa Marka Mendyka

Wobec wywiadu, jaki pojawił się w dzisiejszym wydaniu tygodnika NEWSWEEK, oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia.

Dziś diecezja świdnicka poinformowała o złożeniu przez bp. Mendyka pisma do abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, z prośbą o zbadanie sprawy:

Komunikat prasowy biskupa Marka Mendyka

W związku z kierowanym wobec mnie publicznym oskarżeniem, zwróciłem się dziś do Metropolity Wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce. 

Ponownie oświadczam, że formułowany wobec mnie zarzut jest nieprawdą. Równocześnie deklaruję pełną gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu.

Świdnica, 9 sierpnia 2022 r.

bp Marek Mendyk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe