Tak wygląda gigantyczna klimatyzacja stadionu w Katarze. „Ale pamiętaj, to twój samochód zmienia klimat”

Wszystkie stadiony wybudowane na zbliżające się mistrzostwa świata w Katarze, na których będą rozgrywane mecze, wyposażono w gigantyczne klimatyzatory, które utrzymają optymalną dla sportowców temperaturę na murawie. Mało tego, na niektórych obiektach zamontowano specjalne dyfuzory również pod siedzeniami, aby kibice mogli oglądać spotkania w komfortowych warunkach.
Stadion Al Janoub Tak wygląda gigantyczna klimatyzacja stadionu w Katarze. „Ale pamiętaj, to twój samochód zmienia klimat”
Stadion Al Janoub / Wikipedia - Palácio do Planalto/ CC BY-SA 2.0

Innowacyjne technologie zostaną wykorzystane na wszystkich ośmiu stadionach mistrzostw świata, aby doprowadzić temperatury na murawie do komfortowego poziomu 18–24°C. 

Dr Saud Abdulaziz Abdul Ghani jest inżynierem stojącym za technologiami chłodzenia stadionów Pucharu Świata, który dla ladbible.com powiedział, że zainspirowało go jego studium doktoranckie na temat klimatyzacji dla Forda Mondeo.

– Te technologie chłodzenia wykorzystują te same narzędzia, ale na znacznie większą skalę. Kiedy przygotowywaliśmy nasze zgłoszenie do mistrzostw świata w 2022 roku, chcieliśmy mieć wyjątkową ofertę, która wyróżniałaby się wśród innych krajów oferujących. Większość krajów zazwyczaj przedstawia swoje stadiony jako pomysł na projekt, a nie technologię. My zaprezentowaliśmy nasze stadiony w nowy sposób: jako technologię – powiedział dr Ghani. 

Dodał, że na stadionie Al Janoub są nawet dyfuzory pod siedzeniami, które wypychają powietrze pod kątem w „delikatny sposób”.

– Kiedy zaczęliśmy projektować pod kątem komfortu termicznego widzów, wzięliśmy pod uwagę, że na meczach będą obecni ludzie z całego świata. Chcieliśmy zapewnić, że wszyscy ci ludzie będą mieli komfort termiczny podczas meczów – podkreślił dr Ghani. Wyjaśnił również, że ponieważ stadiony będą używane przez cały rok, technologie chłodzenia powietrza będą wykorzystywane daleko poza mistrzostwami świata, pozostawiając „spuściznę” dla Kataru.

„Klimatyzacja stadionu w Katarze, ale pamiętaj to twój samochód zmienia klimat [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – kąśliwie skomentował jeden z internautów.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe