Resort obrony Tajwanu alarmuje: 17 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

17 chińskich myśliwców naruszyło w środę linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Mediana ta, to nieformalna granica kontroli morskiej między ChRL a Tajwanem.
 Resort obrony Tajwanu alarmuje: 17 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej
/ grafika własna

Armia Chin kontynuowała w środę ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu - poinformował przedstawiciel tajwańskiego ministerstwa obrony, cytowany przez agencję Reutera.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza od 4 sierpnia prowadzi bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu w odwecie za niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Początkowo chińskie manewry miały zakończyć się w niedzielę, ale zostały przedłużone. W środę dowództwo chińskiej armii ogłosiło zakończenie manewrów w pobliżu wyspy, informując, że jej oddziały „z powodzeniem wypełniły” szereg misji wokół Tajwanu. Jednocześnie zapowiedziało, że armia Chin będzie regularnie prowadzić te patrole, by utrzymać zdolność bojową.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część Chińskiej Republiki Ludowej i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Sprzeciwiają się też wizytom wysokiej rangi urzędników USA i innych państw demokratycznego Zachodu na wyspie.

W czasie manewrów chińskie wojska wystrzeliwały pociski balistyczne, z których część przeleciała wysoko w atmosferze bezpośrednio nad Tajwanem. Pięć rakiet spadło do morza na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii, przeciwko czemu zaprotestował rząd w Tokio. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe