„Rosyjscy żołnierze szkolili się z obsługi irańskich dronów bojowych”. Niepokojące doniesienia

Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych – podała w środę telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Już wcześniej Stany Zjednoczone ostrzegały, że Rosja zamierza kupić irańskie bezzałogowce.
 „Rosyjscy żołnierze szkolili się z obsługi irańskich dronów bojowych”. Niepokojące doniesienia
/ grafika własna

Według cytowanego przez telewizję oficjela, szkolenie odbyło się w ciągu ostatnich kilku tygodni i było częścią porozumienia o kupnie irańskich dronów. CNN podaje, że chodzi o Shahed-191 and Shahed-129, zdolne do przenoszenia kierowanych rakiet.

W lipcu doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan informował, że Iran zamierza sprzedać kilkaset dronów Rosjanom. Oficjele z Białego Domu i Pentagonu przedstawiali tę potencjalną transakcję jako dowód na skuteczność zachodnich sankcji, które uniemożliwiły Rosji produkcję własnych maszyn, by uzupełniać straty ponoszone w trakcie wojny z Ukrainą.

Pentagon tymczasem wciąż nie wydał zgody na sprzedaż Ukrainie amerykańskich dronów bojowych MQ-1C Gray Eagle. Jeszcze w czerwcu agencja Reutera podawała, że USA wkrótce przekażą Ukrainie bezzałogowce, jednak jak podał we wtorek portal Politico, oficjele z Pentagonu obawiają się potencjalnych skutków strącenia przez Rosjan maszyn ze względu na wrażliwe technologie.

Według portalu, decyzja w tej sprawie nie zapadnie szybciej niż w ciągu miesięcy. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe