Morawiecki dla „Die Welt”: UE Potrzebuje głębokiej reformy. Trzeba pokonać wewnętrzny imperializm

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”, w którym mówił o polskich doświadczeniach w kontaktach z Rosją i problemie Unii Europejskiej.
Mateusz Morawiecki Morawiecki dla „Die Welt”: UE Potrzebuje głębokiej reformy. Trzeba pokonać wewnętrzny imperializm
Mateusz Morawiecki / (sko) PAP/Mateusz Marek

– Wojna w Ukrainie obnażyła prawdę o Rosji, ale i o Europie – mówi w opublikowanym dziś artykule dla internetowej wersji „Die Welt” Mateusz Morawiecki.

Polski premier uważa, że powrót rosyjskiego imperializmu nie powinien być zaskoczeniem, choć kiedy Rosja budowała go przez dwa dziesięciolecia, Zachód pogrążał się w marazmie. 

Europa nie znalazła się w tej sytuacji dlatego, że proces integracji nie zaszedł dość daleko, ale dlatego, że nie chciała usłyszeć słów prawdy. Ten głos od wielu lat dobiegał z Polski.

(…)

Polska nie ma monopolu na prawdę, ale w kwestiach stosunków z Rosją jest po prostu o wiele bardziej doświadczona niż inni. Były prezydent Polski Lech Kaczyński miał rację, jak Kasandra, która przewidziała upadek Troi, gdy wiele lat temu powiedział, że Rosja nie zatrzyma się na Gruzji, ale sięgnie po więcej. Także on nie został usłyszany

– pisze Morawiecki.

Polski premier uważa również, że to zjawisko jest częścią szerszego problemu Unii Europejskiej:

Równouprawnienie poszczególnych państw ma niestety tylko naturę deklaratywną.

(…)

Mamy zatem do czynienia z formalną demokracją, ale faktyczną oligarchią, w której władzę ma najsilniejszy. Co więcej, silni popełniają błędy i nie są zdolni do przyjęcia krytyki z zewnątrz.

Według Morawieckiego jednomyślność w UE jest wentylem bezpieczeństwa, który ma chronić przed tyranią silniejszych.

Gdy ktoś proponuje, by działania UE jeszcze bardziej zależały od niemieckich decyzji – a do tego sprowadzałaby się likwidacja zasady jednomyślności – to wskazane byłoby krótkie spojrzenie wstecz na niektóre z niemieckich decyzji w przeszłości

– pisze Morawiecki, który apeluje o głęboką reformę UE i „pokonanie zagrożenia imperializmem wewnątrz UE”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe