„Apolityczny” sędzia Żurek: Jestem typem, który nie boi się walki z władzą autorytarną

– Myślę, że w ostatniej fazie reżim się zaostrzy, więc niektórzy będą szukali każdej deski ratunku, włącznie ze sfałszowaniem wyborów. Jestem przekonany, że w PiS jest kilka osób, które mogą dostać wyroki bezwzględnego więzienia za afery, które nie zostały rozliczone – mówi w wywiadzie dla Interii sędzia i aktywista Waldemar Żurek.
Waldemar Żurek „Apolityczny” sędzia Żurek: Jestem typem, który nie boi się walki z władzą autorytarną
Waldemar Żurek / Screen YT Rzeczpospolita

– Wszystko może się zmienić po przełomie politycznym. Jeżeli do niego dojdzie, w co wierzę, w szybkim tempie jesteśmy w stanie te złe mechanizmy odwrócić. Rządzący mówią nam, że wygrali demokratyczne wybory, że tworzą prawo. Ustawy norymberskie też z formalnego punktu widzenia były legalne

– mówi sędzia Waldemar Żurek.

Warto zwrócić uwagę na to, że mówi w kontekście „przełomu politycznego” i w pierwszej osobie – „jesteśmy w stanie te złe mechanizmy odwrócić”.

– Jestem typem, który nie boi się walki z władzą autorytarną i wie już, jak z nią walczyć. Pozostanę konsekwentny

– mówi Żurek.

Czy„walkę z władzą” można rozumieć w innym kontekście niż polityczny?

 

Kon-sty-tu-cja

Sędzia Żurek na licznych wiecach, w których brał udział, dawał się fotografować w koszulce z napisem „Konstytucja”. Co mówi konstytucja na temat sędziów?

Art. 178, pkt 3: Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Sędzia Żurek uznawany jest za jednego z przywódców i „męczenników” „walki o wolne sądy”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe