Niezwykłe wydarzenie. Król Hamad zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Bahrajnie

Król Bahrajnu Hamad zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia tego muzułmańskiego państwa. List w tej sprawie przekazał dwa dni temu w Watykanie doradca monarchy ds. dyplomatycznych, szejk Chalid ibn Ahmad Al Chalifa.
Hamad ibn Isa Al Chalifa Niezwykłe wydarzenie. Król Hamad zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Bahrajnie
Hamad ibn Isa Al Chalifa / YT print screen/Paris Peace Forum

 

Choć w Bahrajnie - położonym nad Zatoką Perską - konstytucyjnie gwarantowana jest wolność religijna, zezwolono nawet na budowę kościołów, to jednak obowiązuje w nim prawo szariatu i wynikające z niego konserwatywne islamskie normy prawne i tradycje. Wiele organizacji międzynarodowych alarmuje ws. łamania praw człowieka i apartheidu względem szyickiej większości społeczeństwa. Państwem rządzą sunnici z królem Hamadem ibn Isa Al Chalifa. Tymczasem król wystosował do papieża Franciszka list z oficjalnym zaproszeniem do swojego kraju.

Bahrain News Agency poinformowała, że wyraził on uznanie króla dla odgrywanej przez papieża „kluczowej i znaczącej roli w nawiązywaniu i wzmacnianiu dialogu międzywyznaniowego i zrozumienia między różnymi kulturami i cywilizacjami oraz szerzeniu wartości ludzkiego braterstwa i współistnienia wśród wszystkich”.

Dał wyraz poparciu monarchy dla Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, podpisanego przez papieża i wielkiego imama Al-Azharu w 2019 roku w Abu Zabi.

10 grudnia ub.r. prefekt ówczesnej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Antonio Tagle konsekrował nową katedrę katolicką w Bahrajnie. Powstała ona na terenie podarowanym przez króla Hamada.

pb (KAI/arabnews.com) / Manama, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe