Rtęć w Odrze? Ministerstwo środowiska Brandenburgii potwierdza

Axel Vogel, minister środowiska Brandenburgii, potwierdził, że w Odrze wykryto zanieczyszczenie rtęcią. – Dla Odry jako ekologicznie cennego akwenu jest to cios, po którym prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat – powiedział.
 Rtęć w Odrze? Ministerstwo środowiska Brandenburgii potwierdza
/ fot. PAP / Lech Muszyński

Axel Vogel, który w piątek wizytował nadodrzańską miejscowość Schwedt, w rozmowie z mediami potwierdził, że w Odrze wykryto rtęć. – Dla Odry jako ekologicznie cennego akwenu jest to cios, po którym prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat – stwierdził.

Minister zaznaczył, że nie ma zagrożenia dla Bałtyku z powodu substancji toksycznych, które wraz z wodą z rzeki mogłyby się przedostać do morza. – Przede wszystkim zakładałbym, że to, co obecnie znajduje się w Odrze, zostanie rozcieńczone do tego stopnia, że nie będzie już powodować szkód w Bałtyku – dodał.

Vogel przekazał również, że mimo potwierdzenia obecności rtęci w Odrze, nie można obecnie powiedzieć, że to właśnie rtęć odpowiada za masowe śnięcie ryb. Podkreślił, że na ten moment „nie wiemy, co je zabiło”.

„To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś” – napisała Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe