Salman Rushdie dźgnięty nożem w szyję w Nowym Jorku [WIDEO]

Znany pisarz Salman Rushdie został zaatakowany podczas swojego wystąpienia w Nowym Jorku. 75-latek został dźgnięty nożem w szyję. Został przetransportowany helikopterem do szpitala.
 Salman Rushdie dźgnięty nożem w szyję w Nowym Jorku [WIDEO]
/ fot. Twitter

Na ten moment stan zdrowia pisarza nie jest znany. Policja obezwładniła napastnika.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul przekazała na konferencji prasowej, że Rushdie żyje i jest mu udzielana wszelka pomoc.

Fatwa wciąż obowiązuje

Przypomnijmy, że jedna z najbardziej popularnych powieści Rushdiego „Szatańskie wersety” jest zakazana w Iranie od 1988 r. Wywołała spore kontrowersje w środowiskach muzułmańskich, a wielu muzułmanów uważa ją wprost za bluźnierczą dla islamu.

14 lutego 1989 r. ajatollah Ruhollah Chomejni ogłosił oficjalnie fatwę [edykt wzywający do śmierci – przyp. red.] o treści: „Informuję dumnych muzułmanów na świecie, że autor książki «Szatańskie wersety» – która jest przeciwko islamowi, Prorokowi i Koranowi – jak i wszyscy, którzy są uwikłani w jej publikowanie i są świadomi jej zawartości, niniejszym są skazani na śmierć”.

11 lipca 1991 r. zamordowano japońskiego tłumacza książki Hitoshi Igarashiego, a włoskiego tłumacza Ettorego Capriola kilkukrotnie pchnięto nożem. 14 lutego 2006 r. irańska państwowa agencja informacyjna podała wiadomość, że fatwa jest nadal aktualna i nie będzie cofnięta. W 2012 r. irańska fundacja religijna podniosła nagrodę za zabicie Rushdiego z 2,8 do 3,3 mln dolarów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe