"Informacje o tym jak to "skala wyjeb.." to trochę humbug". Zapytano ministerstwo środowiska Brandenburgii o zanieczyszczenie Odry

W Odrze mamy z pewnością do czynienia z katastrofą ekologiczną, na co wskazuje ogromna liczba śniętych ryb. Jednak dyskusja trwa wokół przyczyn tego stanu rzeczy.
Rzeka Odra
Rzeka Odra / Wikipedia CC BY-SA 3,0

Niemieckie media, a za nimi polskie cytują niemieckich urzędników, którzy twierdzą, że Odra została zanieczyszczona rtęcią, co byłoby wyjątkowo groźne. Z kolei strona polska nie potwierdza zawartości rtęci w próbkach.

Według naszej aparatury i próbek, które były pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci w Odrze

– przekazał dziś wiceminister środowiska Jacek Ozdoba.

- To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś.

- pisała marszałek województwa lubuskiego z Platformy Obywatelskiej Elżbieta Anna Polak na Twitterze.

Ciekawe informacje w tej sprawie przekazuje Wojciech Wybranowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego.

- Frauke Zelt, rzecznik Minist. Środow. Brandenburgii, w przesłanym - przed chwilą  - mailu o wynikach badań ws Odry napisała, że: - "zmierzono silnie podwyższone ładunki soli nietypowych (salzfrachten*)". 
I dalej: - "Dzisiejsze dane wskazują na wieloprzyczynowe związki w tym na bardzo niski obecnie odpływ i wysokie temperatury wody." (*nie wiem jak rozumieć to salzfrachten). Btw - napisala tez, ze wyniki badań nad pierwszymi 12- ma próbkami zostały przesłane dopiero dzisiaj. Wiec te wczorajsze informacje o tym jak to "skala wyjeb.." to trochę humbug

- pisze Wybranowski.

Szczegóły rano na stronie Głosu Wielkopolskiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe