Skażona Odra. Ogromna nagroda za pomoc w wykryciu sprawców

Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln złotych za pomoc w wykryciu sprawcy zanieczyszczenia Odry – przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik
 Skażona Odra. Ogromna nagroda za pomoc w wykryciu sprawców
/ fot. Twitter / Kancelaria Premiera

– Służby państwowe działają w trybie ciągłym. Odbywają się sztaby kryzysowe na poziomie wojewódzkim i centralnym. Działamy w trzech segmentach w związku z sytuacją na Odrze: usunięcie skutków zanieczyszczenia, monitoring stanu wody oraz monitoring i badanie martwych ryb – przekazał podczas porannej konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Jak dodał, Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln złotych za pomoc w wykryciu sprawcy zanieczyszczenia Odry.

Skażona Odra

Od końca lipca lokalni wędkarze na kilku odcinkach Odry alarmują, że w rzece pojawiają się śnięte ryby w dużych ilościach. Z biegiem czasu sytuacja robi się coraz bardziej poważna, a na chwilę obecną wyłowiono co najmniej kilka ton martwych ryb.

Według informacji podanych przez ministra środowiska Brandenburgii Axela Vogla w próbkach wody z Odry wykryto rtęć. – Dla Odry jako ekologicznie cennego akwenu jest to cios, po którym prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat – powiedział.

Zawartości rtęci w rzece nie potwierdza natomiast na ten moment strona polska. Podczas piątkowej konferencji prasowej wiceszef resortu środowiska Jacek Ozdoba przekazał, że „według naszej aparatury i próbek, które były pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci w Odrze”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska nie potwierdza zawartości rtęci w Odrze. W trzech województwach wprowadzono zakaz wstępu do rzeki


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe