Niemcy zostały na lodzie w sprawie dostaw gazu? Katar wybrał inny europejski kraj

Niemcy w kwestii zakupu gazu mają problem, który piętrzy się od 24 lutego – a więc od momentu rozpoczęcia działań militarnych na terytorium Ukrainy, które zostały zapoczątkowane przez wojska Federacji Rosyjskiej. W tej sytuacji Berlin zaczął szukać alternatyw, ponieważ sama Rosja zaczęła swoim niemieckim partnerom sprawiać niemałe kłopoty w związku z dostawą surowca. Jedną z opcji miał być gaz z Kataru, lecz akrualnie wychodzi na to, że Berlin w rozmowach z Katarczykami poniósł klęskę na rzecz Włochów.
 Niemcy zostały na lodzie w sprawie dostaw gazu? Katar wybrał inny europejski kraj
/ pixabay.com/ Olaf Scholz

Niemcy i Katar

Deutschen Wirtschafts Nachrichten z Niemiec przypomniał na swojej stronie o spotkaniu ministra gospodarki Roberta Habecka z emirem Kataru. Wówczas przedstawiciel rządu Niemiec miał ogłosić, że Katar może dostarczyć Berlinowi więcej surowca.

Aktualnie jednak gaz z Kataru nie trafia do Niemiec. W dodatku niemieckie firmy, które towarzyszyły ministrowi w jego podróży na Bliski Wschód nie zawarły żadnej umowy z Dohą w kwestii dostarczenia gazu. W tym czasie Rosja ma przekazywać do zachodniego sąsiada Polski tylko jedną piątą dotychczasowego wolumenu. W maju Berlin miał zawrzeć z Katarem partnerstwo energetyczne, lecz bez ustalenia wielkości dostaw. Z relacji mediów wynika także, że Katarczyków interesowały długoterminowe umowy. To z kolei nie jest zgodne z aktualną wizją energetyczną Berlina.

W tej sytuacji porozumienie z Katarem miała zawrzeć włoska firma Eni.

- Po podpisaniu na początku tego roku nowych umów gazowych z naszymi partnerami w Algierii, Kongo i Egipcie, Eni dołączyło w czerwcu do przedsięwzięcia North Field East w Katarze, które jest częścią największego na świecie projektu LNG - powiedział prezes Eni Claudio Descalzi.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Wiadomości
Konrad Wernicki w Radiu Gdańsk o zatrzymaniu cen energii: Solidarność ma swoich ekspertów, którzy mogą pomóc

- Solidarność ma takie zdanie, że już nie warto dorzucać pieniędzy do rynku w formie dopłat, bo to podbija inflację, Solidarność jest tego świadoma. Wczoraj odbyło się ważne spotkanie robocze pomiędzy premierem Morawieckim a Piotrem Dudą i resztą liderów Solidarności, na którym Solidarność zaproponowała powołanie zespołu rząd-Solidarność, złożonego z ekspertów. Jako największy związek zawodowy w Polsce Solidarność ma swoich ekspertów ds. prawnych, ds. energetyki, którzy mogą pomóc - mówił w audycji "Ludzie i Pieniądze" na antenie Radia Gdańsk Konrad Wernicki, której głównym tematem była walka z rosnącymi cenami energii.

To on zastąpi Michała Dworczyka? Wiadomości
To on zastąpi Michała Dworczyka?

Wszystko wskazuje na to, że stanowisko szefa KPRM obejmie b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński - powiedział w czwartek na antenie Polsat News szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał, powołanie Kuchcińskiego może nastąpić w najbliższych dniach.

Rosyjscy żołnierze śpiewają la la la. Jakbym oglądał film fabularny o czasach ZSRR [WIDEO] Wiadomości
Rosyjscy żołnierze śpiewają "la la la". "Jakbym oglądał film fabularny o czasach ZSRR" [WIDEO]

Rosjanie w Jekaterynburgu przed wyjazdem na front mieli okazję posłuchać muzyki na żywo. Wokalistka ubrana w biały strój przypominający mundur śpiewała w obozie wojskowym nr 32 w w tym mieście. "Czasami oglądając nagrania z Rosji, czuję się, jakbym oglądał film fabularny o czasach ZSRR" - napisał na Twitterze korespondent Polsat News na Ukrainie Mateusz Lachowski.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe