Jest nowy komunikat Wód Polskich ws. sytuacji w Odrze

Na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry – podało w komunikacie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
 Jest nowy komunikat Wód Polskich ws. sytuacji w Odrze
/ tysol.pl/grafika

Ze względu na pojawianie się w mediach polskich i niemieckich informacji nieprawdziwych na temat sytuacji związanej z rzeką Odrą – Wody Polskie postanowił wydać komunikat. Poinformowano w nim, że na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry.

Komunikat Wód Polskich ws. Odry

Wody Polskie poinformowały również, że podwyższony stan rzeki wynikał z czynników atmosferycznych.

„W Czechach pod koniec lipca przeszły ulewne deszcze, co wpłynęło na przepływ oraz poziom wody w Odrze. Na wodowskazie Racibórz-Miedonia na Odrze, 25–30 lipca notowano poziom wody w granicach 115–120 cm. W ciągu doby pomiędzy 31 lipca a 1 sierpnia poziom wody wzrósł ponad dwukrotnie do 267 cm, a w kolejnych dniach zaczął opadać. Następnie fala ta przemieszczała się w dół rzeki, aż dotarła do Odry granicznej, powodując chwilowy wzrost poziomu wody” – podano.

W dodatku podkreślono, że było to zjawisko o charakterze naturalnym.

„Analiza hydrogramów stanów wody w zlewni górnej i środkowej Odry wskazuje, że w okresie 25.07–09.08.2022 r. praca zbiorników retencyjnych, znajdujących na lewostronnych dopływach Odry na Nysie Kłodzkiej i Bystrzycy, zasadniczo nie odbiegała od wcześniej obserwowanych działań. Na zbiorniku Nysa (Nysa Kłodzka) przez cały okres występowania opadów obserwowano utrzymywanie stałego odpływu z jego około dwukrotnym zwiększeniem w dniu 3 sierpnia na okres ok. 24 godzin” – podały Wody Polskie.

Wody Polskie oświadczyły także, że zwiększony stan rzeki był spowodowany między innymi intensywnymi opadami deszczu, który spadł na terenie województwa dolnośląskiego na początku bieżącego miesiąca. WP dodało, że nie miało to jednak wpływu na masowe śnięcie ryb na tym odcinku rzeki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe