"Tłumacz nie zapytał ministra Vogla o rtęć". Wątpliwości ws. tłumaczenia pytania do Axela Vogla [VIDEO]

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się spotkanie ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec ws. zanieczyszczenia Odry. Ogromne emocje wywołało pytanie do ministra rolnictwa, klimatu i środowiska Kraju Związkowego Brandenburgia Axela Vogla o słowa lubuskiej marszałek z Platformy Obywatelskiej Elżbiety Anny Polak.
Konferencja w Szczecinie nt. zanieczyszczenia Odry
Konferencja w Szczecinie nt. zanieczyszczenia Odry / (jm) PAP/Marcin Bielecki

- To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś.

- pisała 12 sierpnia Elżbieta Anna Polak, co stało się przyczynkiem do histerii na temat "rtęci w Odrze" (później zarówno badania niemieckie, jak i polskie, tej informacji nie potwierdziły).

- Nie, taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy tylko, ze odczyn ph (skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych - przyp. red.) jest bardzo wysoki i nie możemy sobie wyjaśnić dlaczego. To wszystko.

- odpowiedział [wg. tłumaczenia podczas konferencji] Axel Vogel.

Jednak co do samego tłumaczenia pytania zadanego ministrowi rolnictwa i środowiska Brandenburgii pojawiają się wątpliwości.

- Tłumacz nie zapytał ministra Vogla o rtęć. Zapytał o to, czy woda była tak żrąca, że parzyła ręce.

W przytoczonym fragmencie nagrania (po niemiecku) słowo „rtęć” nawet nie pada.

Czyli: dziennikarz pytał o rtęć, w tłumaczeniu rtęci nie było.

- pisze ekspert portalu Energetyka24.pl Jakub Wiech


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe