"Czy rząd PiS przeprosi?". Marszałek województwa lubuskiego z Platformy triumfuje

Trwa burza po słowach marszałek województwa lubuskiego z Platformy, która twierdziła, że brandenburski rolnictwa, klimatu i środowiska Axel Vogel mówił jej "że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali". Obecności rtęci w Odrze nie stwierdziły ani badania strony niemieckiej ani polskiej.
Elżbieta Anna Polak
Elżbieta Anna Polak / Wikipedia CC BY-SA 3,0 NadiaSuchodolska

- To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś.

- pisała 12 sierpnia marszałek Polak, co stało się przyczynkiem do histerii na temat "rtęci w Odrze" (później zarówno badania niemieckie, jak i polskie, tej informacji nie potwierdziły).

Podczas konferencji prasowej 14 sierpnia w Szczecinie miało między innymi pytanie o słowa marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak, która 12 sierpnia napisała:

- Nie, taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy tylko, ze odczyn ph (skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych - przyp. red.) jest bardzo wysoki i nie możemy sobie wyjaśnić dlaczego. To wszystko.

- odpowiedział [wg. tłumaczenia podczas konferencji] Axel Vogel.

Później pojawiły się wątpliwości odnośnie tego o co właściwie tłumacz zapytał ministra. Wątpliwości potwierdził minister Vogel.

"To jest oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza o mój rzekomy cytat, że woda z Odry parzy ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH; nie pytano mnie o wartości rtęci"

- pisze na Twitterze minister Vogel

- !!Minister Axel Vogel dementuje!! Czy rząd @pisorgpl przeprosi? @OzdobaJacek @szefernaker?

- triumfuje teraz marszałek Polak.

Komentarz: Jeśli pytanie w tłumaczeniu rzeczywiście zostało przekłamane, to rzeczywiście oburzające, ale warto zauważyć, że "odczyn ph" to nadal nie rtęć.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe