Kłopoty Merkel i Scholza. Staną przed komisją śledczą?

Jak informuje "Welt am Sonntag" fundacja, która została powołana przez rząd landu w ubiegłym roku, założyła działalność gospodarczą, by ukończyć rurociąg bałtycki. W tym celu od spółki zależnej Gazpromu - Nord Stream 2 AG otrzymała aż 192 mln euro.
Angela Merkel i Olaf Scholz  Kłopoty Merkel i Scholza. Staną przed komisją śledczą?
Angela Merkel i Olaf Scholz / Screen z kanału YouTube / phoenix

Fundacja została zobowiązana do ujawnienia kwoty przez sąd okręgowy w Schwerinie.

- Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego musiała ujawnić kluczowe dane o swojej działalności; pokazują one, jak hojny był kremlowski koncern Gazprom, korzystając z pomocy fundacji do ukończenia gazociągu Nord Stream 2, mowa jest o 192 mln euro - przekazała "Welt am Sonntag".

- Na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów dotyczących finansowego uzależnienia Fundacji Klimatu i Ochrony środowiska (Stiftung Klima- und Umweltschutz) Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od rosyjskiej państwowej firmy Gazprom - ujawniła gazeta.

Transfer wspomnianej kwoty miał miejsce w okresie od lutego do listopada 2021 roku.

Parlament krajowy w Schwerinie powołał specjalną komisję śledczą, która ma zbadać przebieg całego procesu. W tym celu już po wakacjach przesłuchani będą świadkowie. Prawdopodobnie oprócz premier landu Manueli Schwesig i byłego kanclerza Gerharda Schroedera na świadków wezwani zostaną także była kanclerz Angela Merkel i jej były minister finansów Olaf Scholz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe