Estonia: Rząd podjął decyzję o usunięciu sowieckich pomników z przestrzeni publicznej w całym kraju

"Symbole represji i okupacji sowieckiej stały się źródłem narastających napięć społecznych" - napisała na Twitterze premier Kaja Kallas, uzasadniając decyzję podjętą przez rząd.
Premier Estonii Kaja Kallas Estonia: Rząd podjął decyzję o usunięciu sowieckich pomników z przestrzeni publicznej w całym kraju
Premier Estonii Kaja Kallas / Wikipedia - domena publiczna

"Mój rząd podjął decyzję o usunięciu sowieckich pomników z przestrzeni publicznych w całej Estonii. Jako symbole represji i okupacji sowieckiej stały się źródłem narastających napięć społecznych – w tych czasach musimy minimalizować zagrożenie dla porządku publicznego" - napisała na Twitterze we wtorek premier Estonii Kaja Kallas. Poinformowała także, iż sowieckie zabytki o wartości historycznej zostaną przeniesione do muzeum, a nie rozebrane. 

"Staramy się zachować jak najwięcej, aby przyszłe pokolenia mogły wyciągnąć wnioski z tych bolesnych lekcji" - podsumowała premier Kallas.

Wg. różnych źródeł w Estonii znajduje się od 200 do 400 sowieckich pomników. Podobną decyzję podjęła Łotwa, w której do połowy listopada ma zostać zdemontowanych 69 sowieckich pomników.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe