„W okresie kwiecień – czerwiec polska gospodarka skurczyła się o 2,3%”. Niepokojące szacunki GUS dot. PKB

„W okresie kwiecień – czerwiec polska gospodarka skurczyła się o 2,3%. To trzeci najgorszy wynik w historii szeregu” – komentują analitycy Pekao najnowszy komunikat GUS dot. polskiego PKB.
 „W okresie kwiecień – czerwiec polska gospodarka skurczyła się o 2,3%”. Niepokojące szacunki GUS dot. PKB
/ pixabay.com

Jak podał w środę GUS, w II kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,5%.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za II kwartał 2022 r., który zostanie opublikowany w dniu 31.08.2022 r. – poinformowano.

Analizy Pekao: PKB mocno rozczarował

„PKB mocno rozczarował w II kwartale, rosnąc jedynie o 4,5% r/r (konsensus: ok. 6% r/r) i idąc pod prąd europejskim trendom. To, że na przełomie 2022/23 PKB spadnie w ujęciu rocznym, powinno być scenariuszem bazowym (co zakładaliśmy nawet przed dzisiejszym odczytem)” – czytamy w komentarzu Analizy Pekao na Twitterze.

„Najwięcej emocji miał budzić wzrost kw/kw i tak faktycznie się stało. W okresie kwiecień – czerwiec polska gospodarka skurczyła się o 2,3%. To trzeci najgorszy wynik w historii szeregu” – poinformowano.

„Na szczegóły odczytu sobie poczekamy, ale już teraz można poczynić kilka obserwacji: 
– spadamy z wysokiego konia (akumulacja zapasów na przełomie roku) 
– perspektywy inwestycji były słabe (miękkie i twarde dane)
– eksport netto nas nie ratuje z uwagi na spadek popytu zewn.” – czytamy. Według analityków to był najgorszy kwartał w historii szeregu polskiego PKB.

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe