[wideo] Marszałek Polak przyznała, że wiedziała, że to nie rtęć jest przyczyną śnięcia ryb. „Uważałam, że…”

Podczas rozmowy z red. Piotrem Witwickim na antenie Polsat News marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak przyznała, że miała świadomość, że rtęć nie jest przyczyną śnięcia ryb w Odrze.
 [wideo] Marszałek Polak przyznała, że wiedziała, że to nie rtęć jest przyczyną śnięcia ryb. „Uważałam, że…”
/ screen YT - Polsat News

– Wspomniany przez panią Alex Vogel mówił, że przekazał pani marszałek informacje o wysokim stężeniu rtęci, które wykazało badanie próbki wody z Odry. Zastrzegł jednak w tej rozmowie, że rtęć na pewno nie była przyczyną śnięcia ryb w tak krótkim czasie. Czyli tak wyglądała ta rozmowa? Pani marszałek to potwierdza czy nie? – spytał red. Piotr Witwicki.

– Tak, oczywiście. Mówił również o bardzo wysokim utlenieniu wody, mówił o tym, że Odra jest cała wyizolowana… – odpowiedziała pani marszałek. Wówczas dziennikarz jej przerwał.

– To pani marszałek mówiąc o rtęci, miała świadomość, że nie jest ona przyczyną śnięcia ryb? – dopytał redaktor.

– Ależ tak, oczywiście. Ja przekazałam informację, ona jest wciąż dostępna na moich mediach społecznościowych, że w pierwszych badaniach stwierdzono obecność rtęci w Odrze. Nie mówiłam nic o przyczynach śmierci. Absolutnie uważałam, że skoro jako funkcjonariusz publiczny powzięłam taką informację, i nadal tak uważam, to moim konstytucyjnym obowiązkiem jest poinformować wędkarzy, mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu zdrowia i życia. Rząd niestety tego nie robił – mówiła Elżbieta Polak.

– No tak, ale jak miała pani też informację, że to nie rtęć jest przyczyną śnięcia ryb, to nie należało też o tym wspomnieć? To były też ważne informacje – zwrócił uwagę red. Witwicki.

– Yyy… były również inne ważne informacje, o zasoleniu, o wzbogaceniu tlenu, no… ja nie sądziłem, że mam przygotowywać jakieś wypracowania na ten temat – zmieszała się pani marszałek.

– Tu nie chodzi o wypracowania, tylko o dwie kluczowe informacje. Z jednej strony, że na ówczesny stan wiedzy, jeśli dobrze odczytuję (…) tak, wykryto rtęć, ale mają świadomość, patrząc na to, jak niewiele jej wykryto, że nie może być ona przyczyną takiego stanu rzeki i przede wszystkim śnięcia ryb. To mi się wydają dwie kluczowe informacje. Jeśli przekazuje się jedną, to pewnie należałoby też tę drugą – nie odpuszczał redaktor.

– Panie redaktorze, dla mnie w tym dniu, w piątek, gdy nie było żadnych informacji, my dzisiaj to oceniamy. Minęło kilka dni, kluczową informacją była zawartość rtęci w wodzie – odpowiedziała Elżbieta Polak.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe