Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce?

17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?
Cud św. Jacka autorstwa włoskiego malarza Ventury Salimbeniego, Przedstawia on wskrzeszenie chłopca, który utopił się w Wiśle. Malowidło znajduje się w sieneńskim kościele Ducha Świętego. Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce?
Cud św. Jacka autorstwa włoskiego malarza Ventury Salimbeniego, Przedstawia on wskrzeszenie chłopca, który utopił się w Wiśle. Malowidło znajduje się w sieneńskim kościele Ducha Świętego. / wikipedia/public_domain

Życie i działalność

Urodził się w 1183 roku - a więc w okresie rozbicia dzielnicowego - w Kamieniu na Opolszczyźnie. Nazywany jest Apostołem Słowian, Apostołem Północy lub Lux ex Silesia [Światłem ze Śląska- tłum.]. Pochodził z możnej szlacheckiej rodziny Odrowążów, był krakowskim kanonikiem, uczniem Wincentego Kadłubka, bratankiem biskupa krakowskiego i kanclerza na dworze Leszka Białego, Iwona Odrowąża. Wśród jego krewnych znaleźli się także bł. Czesław Odrowąż, bł. Bronisława oraz bp Jan Prandota. Wraz ze stryjem Iwonem udał się do Rzymu i tam spotkał św. Dominika. Po zapoznaniu się z misją dominikanów odrzucił rysującą się w sposób świetlany karierę, przywdział habit i wraz z towarzyszami ruszył na północ.

Zmierzając ku Polsce zakładał kolejne dominikańskie klasztory: we Friesach, w Znojmie, Igławie, Ołomuńcu, Pradze, Wrocławiu i Kamieniu. Miejscem, w którym spędził najwięcej czasu - tam też umarł - był klasztor w Krakowie, gdzie w 1221 roku stryj przekazał jemu i jego towarzyszom kościół św. Trójcy. Notabene krakowski klasztor dominikański i bazylika Świętej Trójcy, w której znajduje się grób św. Jacka, w tym roku obchodzi 800. rocznicę swojego powstania. A polscy dominikanie świętują 800-lecie przybycia zakonu do naszego kraju.

Na Pomorzu św. Jacek zajmował się ewangelizacją Prusów, założył tam także klasztor w Gdańsku. W ciągu swojego życia miał przemierzyć polskie ziemie kilkakrotnie wzdłuż i wszerz. Spędził także kilka lat na Rusi.

Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie. 

Święty

Kanonizowano go w XVI wieku. Był piątym Polakiem, którego oficjalnie uznano za świętego, był także siódmym kanonizowanym dominikaninem. Jego atrybutami są monstrancja i figura Matki Bożej, które uratować miał przed najazdem Tatarów na Kijów w 1240 roku.

Na świecie znany jest jednak przede wszystkim jako cudotwórca. Miał chodzić po wodzie, uzdrawiać, a nawet wskrzeszać umarłych i to zarówno za życia, jak i już po śmierci. Miał także mieć widzenia Matki Bożej. Kult św. Jacka szczególnie żywy był we Francji oraz w Rzymie. Polski święty do dziś znany jest także w obu Amerykach. Nabożeństwo do św. Jacka miała m.in. św. mistyczka Małgorzata Maria Alacoque, apostołka kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bazylika pw. św. Jacka stoi także w centrum polskiej dzielnicy Chicago - Jackowa

Na osobistą prośbę Jana III Sobieskiego św. Jacka ogłoszono głównym patronem Królestwa Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dominikanin jest także "głównym patronem archidiecezji katowickiej, opolskiej, Śląska, polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego oraz Wołynia".

Przedstawiany był przez takich artystów, jak choćby: El Greco, Giovanni Lorenzo Bernini, Ventura Salimbeni, czy Ludovico Carracci. Święty Jacek Odrowąż jest także jedynym Polakiem umieszczonym na kolumnadzie świętych na Placu św. Piotra.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe