Litwa wzywa kraje UE do podjęcia wspólnej decyzji ws. Rosji

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis wzywa państwa Unii Europejskiej do podjęcia wspólnej decyzji w sprawie zakazu wydawania wiz turystom z Rosji.
Wikipedia - Albertus teolog -/ CC BY-SA 4.0 Litwa wzywa kraje UE do podjęcia wspólnej decyzji ws. Rosji
Wikipedia - Albertus teolog -/ CC BY-SA 4.0

Idealnie byłoby, gdyby to była decyzja europejska, która po prostu zniosłaby ważność tych wiz i wszyscy przestaliby je wydawać

– powiedział w środę dziennikarzom minister Landsbergis.

Landsbergis wątpi w skuteczność decyzji władz Estonii, na mocy której od czwartku obywatele Rosji posiadający estońskie wizy Schengen nie będą mogli wjechać do kraju.

"Rosjanin może otrzymać wizę w konsulacie"

– Obywatel Rosji może dzisiaj otrzymać wizę w konsulacie - na przykład - niemieckim i pojechać przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę na wakacje tam, gdzie chce – powiedział szef litewskiej dyplomacji i podkreślił, iż „właśnie dlatego potrzebne jest rozwiązanie wspólnotowe”.

Agencja BNS przypomina, że po inwazji Rosji na Ukrainę Litwa jako jeden z pierwszych krajów UE ograniczyła wydawanie nowych wiz Schengen oraz krajowych dla obywateli Rosji. Podobne decyzje podjęły Łotwa i Estonia.

Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, podały w ubiegłym tygodniu, że zakaz wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić wspólnotowe sankcje wobec Moskwy. Berlin jednak się z tym nie zgadza. Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza inwazja na Ukrainę "nie jest wojną narodu rosyjskiego, to wojna Putina".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe