Więzionemu na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi postawiono nowe zarzuty

Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi i aktywiście Związku Polaków na Białorusi, postawiono nowe zarzuty – poinformowało w środę niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Poczobut od półtora roku przebywa w więzieniu.
Andrzej Poczobut / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Ivan Mezhui Więzionemu na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi postawiono nowe zarzuty
Andrzej Poczobut / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Ivan Mezhui

"Do poprzedniego zarzutu »wniecania wrogości« dodano Poczobutowi również zarzuty »nawoływania do środków ograniczających [sankcji - przyp. red.], których celem jest uszczerbek dla bezpieczeństwa narodowego«"

– poinformowała niezależna organizacja.

W komunikacie, opublikowanym na serwisie Telegram, BAŻ podało, że sprawa karna Poczobuta zostanie wkrótce przekazana do sądu.

Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r. W tym samym czasie władze białoruskie zatrzymały innych działaczy mniejszości polskiej, w tym szefową ZPB Andżelikę Borys. Trzy działaczki z regionalnych oddziałów ZPB wyszły z aresztu w połowie ubiegłego roku i zmuszone zostały do wyjazdu. Andżelika Borys została wypuszczona z więzienia w marcu br.

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa, kategorycznie uznały sprawę karną wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za „motywowaną politycznie” i pokazową represję, która wpisuje się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe