Nikaragua: Jest ciąg dalszy sprawy uprowadzenia biskupa Álvareza przez reżim Ortegi

Biskup Rolando Álvarez, ordynariusz diecezji Matagalpa w Nikaragui znajduje się w areszcie domowym w stolicy kraju Managui, gdzie przyjął rodzinę i spotkał się z tamtejszym arcybiskupem, kardynałem Leopoldo Brenesem. Natomiast inne osoby, aresztowane wraz z nim znajdują się w więzieniu El Chipote – poinformowała nikaraguańska policja . W komunikacie stwierdzono, że przeprowadzono „operację, która pozwoliła na przywrócenie normalności mieszkańcom i rodzinom Matagalpy”.
zdjęcie poglądowe Nikaragua: Jest ciąg dalszy sprawy uprowadzenia biskupa Álvareza przez reżim Ortegi
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/WenPhotos

Jak zauważają dziennikarze, kardynał Leopoldo Brenes powinien w najbliższych dniach przybyć do Rzymu zarówno na konsystorz publiczny, na którym Ojciec Święty włączy do Kolegium Kardynalskiego 20 nowych członków, jak i konsystorz nadzwyczajny, na którym purpuraci będą omawiali konstytucję apostolską Praedicate Evangelium. 

Przez 16 dni biskup wraz z 11 innymi osobami przebywał w kurii diecezjalnej, a policja była stale obecna na zewnątrz. Gdy dzisiaj o godzinie 3.20 rano czasu lokalnego zabrano biskupa, zawyły syreny i uderzono w kościelne dzwony. W budynku kurii pozostał jedynie wikariusz generalny ks. prał. Oscar Escoto. „Ponieważ działania destabilizujące i prowokacyjne utrzymywały się, wspomniana operacja porządku publicznego była konieczna” - napisano w oświadczeniu policji. 

Aresztowanie biskupa oznacza kolejną eskalację represji wobec Kościoła katolickiego w tym środkowoamerykańskim kraju.

Policja krajowa w oświadczeniu z 5 sierpnia poinformowała, że biskup jest objęty śledztwem w sprawie „prób organizowania grup przemocy, podżegania do popełniania aktów nienawiści wobec ludności, prowokowania chaosu i nieporządku, zakłócania pokoju i harmonii w społeczeństwie w celu destabilizacji państwa nikaraguańskiego i atakowania władz konstytucyjnych”.

Dochodzenie zostało ujawnione po tym, jak biskup Álvarez głośno sprzeciwił się postanowieniu o zamknięcie katolickich stacji radiowych w diecezji Matagalpa, a wierni próbowali przeszkodzić policji w konfiskacie sprzętu.

Podczas aresztu domowego biskup i jego towarzysze opublikowali serię filmów w mediach społecznościowych.

- Musimy odpowiedzieć na nienawiść miłością, na rozpacz nadzieją, a na lęk siłą i odwagą daną nam przez Chrystusa chwalebnego i zmartwychwstałego - mówił 55-letni hierarcha w jednym z filmów zamieszczonych na różnych platformach mediów społecznościowych.

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega - który traktuje Kościół katolicki jako wroga politycznego - aresztował księży, wydalił Misjonarki Miłości i nuncjusza apostolskiego,- Polaka abp. Waldemara Stanisława Sommertaga, zamknął katolickie media oraz projekty edukacyjne i charytatywne.

Jeden z księży, Oscar Benavides, został zatrzymany w diecezji Siuna podczas podróży w celu odprawienia mszy 14 sierpnia i według źródła został uwięziony w osławionym więzieniu politycznym El Chipote w Managui. Wiele doniesień prasowych udokumentowało represyjne warunki panujące wewnątrz więzienia.

„Tutaj w Nikaragui wydaje się, że bycie księdzem jest grzechem, jest zakazane” – twierdzą mieszkańcy tego kraju. Tego samego dnia, kiedy został aresztowany ks. Benavides, dwóm innym duchownym policja uniemożliwiła udział w uroczystości maryjnej w katedrze w Matagalpa.

Reżim Ortegi zaczął rozprawiać się z krytykami w 2018 roku po tym, jak wybuchły protesty, a ludzie wyszli na ulice domagając się obalenia Ortegi.

Konferencja biskupów Nikaragui próbowała pośredniczyć w dialogu między protestującymi a rządem, ale proces załamał się z powodu „braku konsensusu”, jak stwierdził episkopat. Niektóre parafie i księża, wraz z prowadzonym przez jezuitów Uniwersytetem Środkowoamerykańskim, zapewniły schronienie protestującym studentom, którzy zostali brutalnie stłumieni przez policję i ugrupowania paramilitarne.

W Stanach Zjednoczonych, 19 sierpnia, biskup David J. Malloy z Rockford, Illinois, przewodniczący Komisji Episkopatu USA ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju, wyraził „nieustającą solidarność z naszymi braćmi w nikaraguańskim episkopacie, wraz z ich kapłanami i zagranicznymi misjonarzami, w ich powołaniu do swobodnego głoszenia Ewangelii i życia wiarą”. Wiara narodu nikaraguańskiego, który trwa w solidarności ze swoimi biskupami i kapłanami, jest inspiracją dla nas wszystkich” – stwierdził przedstawiciel episkopatu USA.

st (KAI/CNS) / Managua


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe