Śnięte ryby w jeziorze pod Poznaniem. "Czuć wyraźny zapach siarkowodoru"

Śnięte ryby odkryto w niedzielę w nocy w Jeziorze Niepruszewskim (pow. poznański, woj. wielkopolskie). Inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody do badań, a padłe ryby są odławiane - poinformowała rzeczniczka prasowa starosty poznańskiego.
 Śnięte ryby w jeziorze pod Poznaniem.
/ grafika własna

Rzecznik prasowy starosty poznańskiego Katarzyna Wozińska-Gracz przekazała, że o śniętych rybach w jeziorze wędkarze powiadomili w nocy Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

"W związku z tym PCZK natychmiast powiadomiło o zdarzeniu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, służby ratownicze oraz przedstawicieli gmin Dopiewa i Buku. W nocy inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody do badań"

- zaznaczyła.

"Dziś rano na miejscu zdarzenia pojawili się m.in. starosta poznański, wójt Dopiewa i burmistrz Buku, przedstawiciele OSP, kół wędkarskich i służb ratowniczych. Obecnie prowadzone są działania polegające na odłowie śniętych ryb. Jednocześnie informacje o sytuacji na Jeziorze Niepruszewskim zostały przekazana do Wód Polskich oraz sanepidu i służb weterynaryjnych"

- wskazała Wozińska-Gracz.

W rozmowie z PAP rzeczniczka przyznała, że jak dotąd nie oszacowano, ile ryb padło w jeziorze. Dodała, że w sprawie stanu wód Jeziora Niepruszewskiego starosta poznański Jan Grabkowski zwołał na poniedziałek, na godz. 10, nadzwyczajne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

"Stwierdzono, że natlenienie wody wynosi 4 procent oraz czuć wyraźny zapach siarkowodoru"

- poinformowali w komunikacie Paweł Przepióra, wójt Dopiewa i Paweł Adam, burmistrz Buku, który cytuje portal tvn24.pl.

Władze powiatu poznańskiego zaapelowały do osób, które w najbliższych dniach planują pojawić się nad Jeziorem Niepruszewskim, by śledziły umieszczane na stronach internetowych gmin komunikaty dotyczące zasad przebywania i korzystania z jeziora.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe