Anders Åslund: Panika wśród zwykłych Rosjan. Putin mięknie. Osiem punktów, których mogłaby zażądać Ukraina

Anders Åslund jest szwedzkim ekonomistą i ekspertem ds. wschodnich. Doradzał rosyjskiemu rządowi Jegora Gajdara, innym rządom państw poradzieckich, również rządowi Leonida Kuczmy na Ukrainie. Ostatnio doradzał Ukraińcom w zakresie modernizacji kolei, ale został zwolniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który podejrzewał go o zbytnie sprzyjanie ukraińskim oligarchom.
Anders Aslund Anders Åslund: Panika wśród zwykłych Rosjan. Putin mięknie. Osiem punktów, których mogłaby zażądać Ukraina
Anders Aslund / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Mykola Swarnyk

Po tym, jak Ukraina zbombardowała Krym & Biełgorod, wśród zwykłych Rosjan rozprzestrzenia się panika. Musi być ona odczuwalna również na Kremlu. Dlatego Putin teraz mięknie i wydaje się przygotowywać do negocjacji. Pytanie do Ukraińców brzmi teraz, czego powinni żądać

– pisze Anders Åslund na Twitterze.

A następnie podaje osiem punktów:

  1. Jako prezydent Zełenski słusznie nalegał, Ukraina musi odzyskać wszystkie swoje terytoria, Krym i cały Donbas.
  2. Ukraina potrzebuje wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa. Jak pokazuje lekceważenie przez Putina wszystkich umów międzynarodowych, jedyną wiarygodną gwarancją bezpieczeństwa jest członkostwo w NATO plus silna obrona narodowa.
  3. Rosja musi zapłacić reparacje wojenne za prawdopodobnie 300 mld dolarów szkód, które wyrządziła Ukrainie (bezpośrednie szkody 110 mld dolarów, 70 mld dolarów mniej PKB w 2022 roku & prawdopodobnie 50 000 zabitych Ukraińców). Zachód powinien to ułatwić, konfiskując rosyjskiemu bankowi centralnemu 316 mld dolarów.
  4. Ponieważ wojna w 2014 roku rozpoczęła się z rosyjskiej bazy morskiej w Sewastopolu, Rosja musi ewakuować bazę na zawsze.
  5. Prawdopodobnie 2 miliony Ukraińców wyjechało do Rosji lub zostało ewakuowanych lub uwięzionych w Rosji. Wszyscy Ukraińcy, którzy tego pragną, i wszystkie dzieci powinny wrócić na Ukrainę i pozbyć się wymuszonych rosyjskich obywatelstw.
  6. Tysiące rosyjskich żołnierzy i urzędników, którzy popełnili poważne zbrodnie wojenne, powinni być ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, który wreszcie może w pełni spełnić swoje zadanie.
  7. Wszystkie zachodnie sankcje na Rosję muszą być utrzymane, dopóki Rosja nie spełni wszystkich tych i innych rozsądnych warunków. Żadnego łagodzenia sankcji, dopóki Rosja w pełni nie przyzna się do winy.
  8. Aby ułatwić wczesny i korzystny pokój, konieczne jest, aby USA i Europa dostarczyły Ukrainie całą broń, jaką mogą, aby mogła ona zakończyć wojnę. Ta wojna może się zakończyć tylko zwycięstwem Ukrainy. Zwycięstwo Rosji oznaczałoby przyszłą wojnę z Zachodem.

Jeśli Ukraina nie przeforsuje tych wszystkich żądań, to Rosja wróci, by znów ją zaatakować. Putin chce wojny, ponieważ daje mu ona pretekst do wzmocnienia jego wewnętrznego ucisku i daje mu pewną narodową legitymizację, choć niewiele

– konkluduje Åslund.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe