Największy czeski portal należący do imperium b. premiera Babiša zastanawia się… czy polskie zbrojenia są zagrożeniem dla Czech

„Polska buduje gigantyczną armię. Czy może to dla nas stanowić zagrożenie?” – brzmiał tytuł artykułu opublikowanego na największym portalu informacyjnym w Czechach, na co uwagę zwrócił dr Jan Škvrňák z Instytutu Nowej Europy.
 Największy czeski portal należący do imperium b. premiera Babiša zastanawia się… czy polskie zbrojenia są zagrożeniem dla Czech
/ Andrej Babisz / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Lucie Bartos

„Portal Idnes, należący do byłego premiera Babiša, pyta, czy najnowsze zakupy polskiej armii będą stanowić zagrożenie dla Czech” – oświadczył na Twitterze dr Jan Škvrňák z Instytutu Nowej Europy i dołączył do swojego wpisu link do artykułu opublikowanego na łamach idnes.cz, którego autorem jest Jiři Vojáček.Pierwotny tytuł artykułu brzmiał: „Polska buduje gigantyczną armię. Czy może to dla nas stanowić zagrożenie?”. Obecnie stał się zdecydowanie łagodniejszy: „Polska buduje gigantyczną armię. Od czołgów, przez myśliwce, po nowe haubice”. Na końcu publikacji możemy przeczytać, że „artykuł został zmieniony na prośbę autora”.

Warto zwrócić uwagę, że Vojáček w swoim tekście wyraża uznanie wobec planów zbrojeniowych Polski. Jak podkreśla, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. „wysiłki zbrojeniowe Polski nabrały zupełnie innego wymiaru”.

„Podczas gdy Czechy wydają na obronę ledwie około 1,5 proc. PKB, a plan osiągnięcia 2 proc. powoli niknie w oddali w związku z popadaniem w coraz głębsze zadłużenie, Polska ogłosiła cel na poziomie 5 proc.” – czytamy.

„Choć inne kraje NATO również szeroko inwestują w zbrojenia, to jest to zupełnie nieporównywalne z polskimi wydatkami. I to nawet jeśli oceniamy inwestycje np. Niemiec czy Francji” – dodaje.

Imperium Babiša

Działający od 1998 r. portal informacyjny idnes.cz jest najczęściej odwiedzaną witryną internetową w Czechach. Należy do czeskiej grupy mediowej Mafra, wydającej czeskie dzienniki „Mladá fronta Dnes”, a także „Lidové noviny”.

Przedsiębiorstwo Mafra należy do holdingu Agrofert, który w 1994 r. założył Andrej Babiš i skupując przeszło 250 podmiotów gospodarczych, stał się jednym z najbogatszych ludzi w Czechach z majątkiem wycenianym na około 2 mld dolarów. W 2012 r. zarejestrował partię polityczną ANO 2011, a w latach 2017–2021 był premierem kraju.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe