„Le Figaro”: „Niemcy są postrzegane jako słabe ogniwo w UE”

Niemcy są postrzegane jako słabe ogniwo w UE ze względu na presję ze strony Kremla. Poprzez ograniczenie dostaw gazu, którego Berlin tak bardzo potrzebuje, Moskwa ma nadzieję na rozbicie jednolitego frontu Europejczyków – pisze we wtorek dziennik Le Figaro”.
 „Le Figaro”: „Niemcy są postrzegane jako słabe ogniwo w UE”
/ PAP/EPA/CLEMENS BILAN

"Rosja w obecnych warunkach będzie się zachowywać w sposób najbardziej dla niej opłacalny i efektywny"

– powiedział francuskiemu dziennikowi szef grupy ekspertów Rady Polityki Zagranicznej i Obrony Rosji Fiodor Łukjanow.

"Będzie oczywiście starać się wykorzystać zależność energetyczną Niemiec od niej. Jak mogłoby być inaczej?"

– dodaje Łukjanow.

"Bez rosyjskiego gazu nie ma już niemieckiego przemysłu"

W Niemczech za uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 opowiadają się niektórzy politycy, przede wszystkim były kanclerz Gerhard Schroeder, który niedawno spotkał się ponownie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w tej sprawie – przypomina "Le Figaro". Bez rosyjskiego gazu nie ma już niemieckiego przemysłu – mówi dziennikowi specjalista ds. rynku surowców Didier Julienne.

Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Kubicki również apelował, aby Berlin poparł uruchomienie NS2, aby "ludność nie zamarzła tej zimy i aby nasz przemysł nie doznał poważnych szkód". W odpowiedzi na tę propozycję szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba stwierdził, że "rosyjskie uzależnienie od gazu zabija" – przypomina francuski dziennik.

Szefowie rządów kilku wschodnich krajów związkowych RFN ostrzegają przed "ogromnymi napięciami społecznymi". W Saksonii politycy chcą, aby wojna na Ukrainie została "zamrożona". Bawaria wzywa do "myślenia o własnym narodzie". W rezultacie "zaczynają być odczuwalne starcia między partnerami w koalicji rządowej", jak zauważyła Constanze Stelzenmueller z ośrodka analitycznego Brookings Institution, cytowana przez "Le Figaro".

Szef Kremla jest przekonany, że "Niemcy pozostają punktem, w którym musi użyć maksymalnej siły, aby zerwać europejski sojusz" – twierdzi Stelzenmueller.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe