Prof. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka nagrody Nobla: Teoria, że płeć jest tylko konstruktem społecznym, jest nonsensem

Pomysł, że można dowolnie zmieniać płeć, to myślenie czysto życzeniowe. Biorąc hormony, na przykład, dziewczyna może uzyskać głębszy głos i wzrost brody, ale chromosomy pozostają takie same przez całe życie – twierdzi prof. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Prof. Christiane Nüsslein-Volhard Prof. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka nagrody Nobla: Teoria, że płeć jest tylko konstruktem społecznym, jest nonsensem
Prof. Christiane Nüsslein-Volhard / fot. YouTube / Hector Kinderakademien

Teoria, że płeć osoby jest rzekomo tylko konstrukcją społeczną i dlatego jest zmienna, jest nonsensem – stwierdziła biolog prof. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, którą otrzymała w 1995 r.

Jak podkreśliła Nüsslein-Volhard, to jak ktoś się czuje, może być zmienione przez okoliczności społeczne i psychologiczne.

– Ale nie płeć biologiczna. To jest zupełnie bezdyskusyjne (…) Pomysł, że można dowolnie zmieniać płeć, to myślenie czysto życzeniowe. Biorąc hormony, na przykład, dziewczyna może uzyskać głębszy głos i wzrost brody, ale chromosomy pozostają takie same przez całe życie

– zwróciła uwagę.

Laureatka ostrzega przed konsekwencjami

Prof. Christiane Nüsslein-Volhard powiedziała również, że pomysły o umożliwieniu młodym ludziom określania własnej płci od 14 roku życia to „czyste szaleństwo”.

Ostrzegła także w kwestii przyjmowania hormonów przez tak młode osoby: – Organizm na dłuższą metę nie radzi sobie z nimi dobrze. Każdy przyjmowany hormon ma skutki uboczne. Przyjmowanie hormonów jest niebezpieczne z samej zasady.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe