Nigeria: Udało się uwolnić porwane siostry

Cztery siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Zbawiciela zostały uprowadzone w ostatnią niedzielę podczas drogi na niedzielną Mszę św. Zakon poinformował, że życie kobiet nie jest już zagrożone.
zdjęcie poglądowe Nigeria: Udało się uwolnić porwane siostry
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Ane_Hinds

Gdy cztery zakonnice, siostry: Johannes Nwodo, Christabel Echemazu, Liberata Mbamalu i Benita Agu, zmierzały na niedzielną Eucharystię, zostały napadnięte i porwane przez nieznanych sprawców. Tego typu proceder nie jest w Nigerii rzadkością.

Czytaj więcej: W Nigerii porwano cztery siostry zakonne

23 sierpnia br. zakon wydał oświadczenie w sprawie uprowadzenia. "Dzisiaj jest dla nas pamiętny dzień, dlatego pragniemy podzielić się tą radością ze wszystkimi mężczyznami i kobietami Dobrej Woli, którzy w taki czy inny sposób przyczynili się do szybkiego i bezpiecznego uwolnienia naszych drogich sióstr" - napisano.

W informacji tej czytamy także, że po dwóch dnia intensywnych poszukiwań i modlitw doszło do „szybkiego i bezpiecznego uwolnienia” porwanych sióstr.

Do uprowadzenia doszło na południo Nigerii w stanie Imo. Opinii publicznej nie poinformowano, kto stoi za napaścią.

Zgromadzenia Sióstr Jezusa Zbawiciela to zakon nigeryjski, którego charyzmatem jest pomoc najuboższym, samotnym, starszym i chorym. 

Porwania dla okupu, szczególnie chrześcijan, którzy w miarę możliwości płacą za uwolnienie bliskich, są w Nigerii częste. Środowiskiem szczególnie narażonym na tego typu proceder są księża. W lipcu Stowarzyszenie Księży Katolickich Diecezji Nigeryjskich wydało komunikat, w którym napisano, że podczas normalnej pracy duszpasterskiej księża w Nigerii stali się "zagrożonym gatunkiem".

W ubiegłym miesiącu na północy kraju z plebanii uprowadzono dwóch duszpasterzy, ks. Johna Marka Cheitnum i ks. Denatusa Kleopasa. Duchowni przetrzymywani byli dla okupu, jednego z nich - ks. Kleopasa - udało się uwolnić, ks. Cheitnum niestety został przez porywaczy zamordowany.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe