„Ukraińskie serce pęka, słysząc słowa papieża”. Nuncjusz apostolski wezwany do ukraińskiego MSZ

Ukraińskie MSZ wezwało nuncjusza apostolskiego na Ukrainie arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, by wyrazić rozczarowanie słowami papieża Franciszka o Darii Duginie, córce ideologa „rosyjskiego świata” Aleksandra Dugina, która zginęła w zamachu w Moskwie.
abp Visvaldas Kulbokas „Ukraińskie serce pęka, słysząc słowa papieża”. Nuncjusz apostolski wezwany do ukraińskiego MSZ
abp Visvaldas Kulbokas / wikipedia/CC BY-SA 4.0/Szyszka8075

- Uważnie przeczytaliśmy pełny cytat słów papieża Franciszka i przede wszystkim postanowiliśmy wezwać nuncjusza apostolskiego do MSZ, aby wyrazić rozczarowanie Ukrainy - podaje słowa ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, portal Pravda.ua.

Szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że wezwanie nuncjusza jest samo w sobie przypadkiem bezprecedensowym i mówi samo za siebie.

- Po drugie, powiem szczerze, że ukraińskie serce pęka słysząc słowa papieża. To było niesprawiedliwe - dodał minister Kułeba. Ukraińskie MSZ stwierdziło, że Ukraina jest głęboko rozczarowana słowami papieża, który niesprawiedliwie zrównał agresora i ofiarę. - Jednocześnie decyzja papieża Franciszka, by w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej wspomnieć o śmierci obywatela rosyjskiego na terytorium Rosji, z którą Ukraina nie ma nic wspólnego, powoduje nieporozumienia - powiedział szef ukraińskiego MSZ. 

Poinformowano, że od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę papież nie zwrócił szczególnej uwagi na konkretne ofiary wojny, w tym 376 ukraińskich dzieci, które zginęły z rąk rosyjskich okupantów.

MSZ Ukrainy wyraziło nadzieję, że w przyszłości Stolica Apostolska będzie unikać niesprawiedliwych wypowiedzi, które wywołują rozczarowanie w społeczeństwie ukraińskim.

st (KAI) / Kijów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe