USA: Ważne zwycięstwo Trumpa w sądzie. Służby muszą ujawnić dokumenty

Sędzia federalny na Florydzie zdecydował w czwartek o ujawnieniu okrojonego dokumentu, który stanowił podstawę dokonania rewizji w tamtejszej posiadłości Donalda Trumpa Mar-a-Lago. O upublicznienie dokumentu wnioskował były prezydent.
 USA: Ważne zwycięstwo Trumpa w sądzie. Służby muszą ujawnić dokumenty
/ Flickr/Gage Skidmore/CC BY 2.0

Sąd nakazał ujawnić ujawnić dokument prokuratury

Dokument, o jaki chodzi, to liczące dziesiątki stron oświadczenie śledczych, w którym uzasadniają konieczność dokonania rewizji, podsumowując dotychczasowe wyniki dochodzenia i zeznania świadków. Prokuratura była przeciwna ujawnieniu dokumentu, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego i ochrony świadków.

W efekcie decyzji sędziego Bruce'a Reinholta, dokument zostanie zmodyfikowany tak, by ukryć wrażliwe informacje. Prokuratura dostała czas na opublikowanie oświadczenia do piątku.

Z opublikowanych dotychczas dokumentów, dotyczących śledztwa i rewizji w Mar-a-Lago, wiadomo, że prokuratura podejrzewa Trumpa o "umyślne zatrzymanie informacji dotyczących obrony narodowej", ukrywanie lub usunięcie państwowych dokumentów i utrudnianie śledztwa.

Opublikowana korespondencja między prawnikami byłego prezydenta i Administracją Archiwów Narodowych (NARA) sugeruje, że władze przez wiele miesięcy starały się o odzyskanie od Trumpa dokumentów zabranych z Białego Domu, a przed rewizją dwukrotnie odebrały część, lecz nie wszystkie dokumenty.

Według NARA, wśród ponad 700 stron przetrzymywanych przez byłego prezydenta aktów miały być te objęte najwyższą klauzulą tajności, w tym te należące do "programów specjalnego dostępu" (Special Access Program), będące wśród najściślej strzeżonych tajemnic.

Protokół zarekwirowanych podczas rewizji rzeczy wymienia 26 pudełek, w tym 11 zestawów dokumentów oznaczonych jako "poufne", "tajne" i "ściśle tajne", a także "informacje na temat prezydenta Francji".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe