Uroczystość NMP Częstochowskiej. Na Jasnej Górze trwają obchody, ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu

Diecezjalną Procesją Maryjną z Archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę rozpoczęły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski a kazanie wygłosił bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki.
Jasna Góra/Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Uroczystość NMP Częstochowskiej. Na Jasnej Górze trwają obchody, ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu
Jasna Góra/Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej / wikipedia/CC BY-SA 3.0/Aneta Lazurek

- Jak bł. Prymas Wyszyński przybył na Jasną Górę, by mieć Matkę, która nie umiera, tak my idziemy i wołamy: Maryjo powiedz Chrystusowi o nas - mówił abp Depo na rozpoczęcie procesji z archikatedry do Sanktuarium. 

- Maryja z Jasnej Góry jest Tą, do której najliczniej pielgrzymujemy, zwłaszcza w najbardziej tradycyjny, a zarazem spektakularny sposób, czyli pieszo. Tak, jak czynili to przez wieki nasi ojcowie - mówił na rozpoczęcie Mszy św. przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podziękował wszystkim za tegoroczne pielgrzymowanie, „które pozwala nam radować się z ponownego ożywienia tej formy pobożności i ewangelizacji po dwóch latach pandemii”. Przeor podziękował też wszystkim wiernym z częstochowskich parafii uczestniczących w nowennie oraz ludziom dobrej woli, którzy gościnnie przyjmowali pielgrzymów podczas ich rekolekcji w drodze. 

- Zapraszam do wspólnego dziękczynienia za Chrystusową i naszą Matkę, za Tę, która od 640 lat, bo 9 sierpnia przypadła ta właśnie rocznica fundacji Jasnej Góry, króluje nam z Jasnogórskiego Wzgórza - zachęcił o. Pacholski. 

W kazaniu bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki za psalmistą uwrażliwiał, że wszelkie „ludzkie ocalenie jest zawodne, tylko w Bogu dokonamy czynów pełnych mocy”. Zauważył, że patrząc na historię polskiego narodu, „musimy powiedzieć, że Pan Bóg przychodzi nam z pomocą przez ręce Maryi”. Podkreślił też, że choć nieraz brak nam wdzięczności dla Matki Najświętszej za Jej łaski, to pielgrzymka może być formą podziękowania Jasnogórskiej Pani za otrzymane przez Jej wstawiennictwo dary”.

Za Prymasem Wyszyńskim przypomniał, że „potrzebujemy Matki Bożej, bo nawet Bóg Jej potrzebował, nie możemy się bez Niej obejść, Bóg także nie chciał się bez Niej obejść. Szukamy u Niej ratunku i pomocy. Ona najpierw samemu Bogu była pomocą”

Metropolita częstochowski podziękował paulinom za ich oddanie w służbie pielgrzymom, wszystkim za udział, nie tylko w dzisiejszej modlitwie, ale również za całą nowennę, częstochowianom za „piękne i godne przygotowanie miasta”, udekorowanie okien i balkonów na czas przejścia procesji maryjnej. 

Dziś w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej główna Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński. Tego dnia modlitwa rozpocznie się na Szczycie już o godz.10.00 błaganiem za Ojczyznę. 

O godz.19.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem wiernych Częstochowy, bowiem Matka Boża Jasnogórska jest też patronką arch. częstochowskiej.

Mir/BP@JasnaGóraNews / Częstochowa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe