Skutki „Fit for 55”. Sekretariat Górnictwa i Energetyki "S" napisał do premiera

Przewodniczący Jarosław Grzesik w imieniu Rady Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne przedstawienie analizy skutków społecznych i gospodarczych wdrożenia decyzji o podniesieniu redukcji emisji CO2 do 55 proc. do 2030 roku.
 Skutki „Fit for 55”. Sekretariat Górnictwa i Energetyki
/ / fot. TS

Związkowcy przypominają, że na posiedzeniu Rady Europejskiej (w dniach 10–11 grudnia 2020 roku) w punkcie dotyczącym podniesienia celu redukcyjnego do 55 proc. Rada Europejska zwróciła się do Komisji Europejskiej m.in. o wykonanie analizy skutków środowiskowych, gospodarczych i społecznych wdrożenia tej decyzji dla wszystkich państw członkowskich, a Komisja Europejska nie wykonała tego warunku do dzisiaj.

Jak podkreśla szef Sekretariatu, rodzi się pytanie, czy przedmiotowym jest ustalenie zapisów pakietu „Fit for 55” z Komisją Europejską w sytuacji, gdy nieznane są koszty wdrożenia pakietu? Czy polski rząd dysponuje własnymi analizami kosztów osiągnięcia podwyższonego celu redukcyjnego skoro premier zgodził się na wdrożenie polityki „Fit for 55”?

„Należy się poważnie zastanowić, czy w tej sytuacji, gdy Komisja Europejska nie spełnia warunku Rady Europejskiej, wskazane jest dalsze procedowanie legislacji, czy raczej zawieszenia tego procesu do momentu jego spełnienia przez Komisję Europejską?” – zauważa w piśmie do premiera Morawieckiego przewodniczący Jarosław Grzesik.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe