Rosjanie sobie nie polatają? Ukraina dostanie kolejne systemy NASAMS

Dzięki podpisaniu przez Amerykański Departament Obrony z koncernem Raytheon umowy Ukraina otrzyma sześć kolejnych systemów NASAMS. Będą one dostarczone na terytorium kraju razem z zapasem amunicji.
System NASAMS Rosjanie sobie nie polatają? Ukraina dostanie kolejne systemy NASAMS
System NASAMS / Screen z kanału YouTube / Forces News

Systemy te znane są z tego, że dotychczas zapewniały przeciwrakietową i przeciwlotniczą ochronę Waszyngtonu. Już w czerwcu 2022 roku USA postanowiły przekazać dla Ukrainy dwa takie zestawy.

Ze względu na czas, jaki jest potrzebny do ich wyprodukowania, będą one dostarczone do końca 2024 roku.

Kolejne systemy NASAMS dla Ukrainy

NASAMS jest systemem, który umożliwia wystrzeliwanie z naziemnej wyrzutni pocisków powietrze-powietrze. Norwegowie opracowali go już pod koniec XX wieku.

Przez lata skutecznie rozwijano cały system, co sprawiło, że pojawiły się kolejne, bardziej nowoczesne jego wersje. Od 2019 roku, jest to przede wszystkim NASAMS-3, który wykorzystuje także amerykańska armia.

Jeżeli chodzi o Ukrainę to systemy NASAMS, posłużą jako obrona antyrakietowa, ochraniająca np. Kijów. NASAMS będzie dostarczony dla Ukrainy w pełnej wersji (gotowe zestawy przeciwlotnicze), które zawierają stacje radiolokacyjne, jak również systemy kierowania ogniem i dowodzenia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe