„Narażają cały kontynent na niebezpieczeństwo”. Rosjanie przekształcili elektrownię atomową w bazę wojskową

Siły rosyjskie przekształciły Zaporoską Elektrownię Atomową w bazę wojskową, narażając cały kontynent na niebezpieczeństwo – podkreślił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
 „Narażają cały kontynent na niebezpieczeństwo”. Rosjanie przekształcili elektrownię atomową w bazę wojskową
/ fot. YouTube/Screen/Zaporoska Elektrownia Atomowa

Przez dziesięciolecia bezpieczeństwo nuklearne było dla Ukrainy najwyższym priorytetem, w szczególności biorąc pod uwagę naszą tragiczną przeszłość" - napisał minister na Twitterze.

"Rosyjscy najeźdźcy przekształcili Zaporoską Elektrownię Atomową w bazę wojskową, narażając na niebezpieczeństwo cały kontynent" – dodał. "Rosyjskie wojsko musi opuścić elektrownię - nie ma tam nic do zrobienia!" – zaapelował.

Największa elektrownia jądrowa w Europie

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa taka siłownia w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy wojskowi oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom.

Według strony ukraińskiej żołnierze wroga ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy jądrowej. Kijów oskarża Moskwę o szantaż nuklearny.

Według Wschodniej Grupy Obrony Praw Człowieka na terenie elektrowni najemnicy z Rosji zorganizowali więzienie, w którym torturują ludzi.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe