"Celem jest fizyczne unicestwienie". Ujawniono tajne przemówienie Hitlera przed atakiem na Polskę

Kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej już niedługo. Niemiecki "Der Spiegel" opublikował podówczas nielegalnie sporządzone streszczenie tajnego przemówienie, które Adolf Hitler miał skierować do niemieckiej generalicji przed inwazją na Polskę
/ Hans Sönnke/Wikimedia/Publiczna domena/1 września 1939

Przywódca III Rzeszy w tajnym przemówieniu, które wygłosił 22 sierpnia 1939 roku do dowódców Wehrmachtu i Kriegsmarine przedstawił swoje faktyczne plany dotyczące wojny z Polską. Niemieckie media opublikowały materiał historyka Normana Domeiera, który opisał okoliczności, w których doszło do powstania notatek z wspomnianego spotkania Hitlera w rezydencji w Obersalzbergu.

– Naszą siłą jest szybkość i brutalność. Czyngis-chan posłał na śmierć miliony kobiet i dzieci, świadomie i w radosnym nastroju. Historia widzi w nim jedynie wielkiego twórcę państwa. Jest mi obojętne, co twierdzi o mnie słaba zachodnioeuropejska cywilizacja – powiedział podczas spotkania Hitler.

"Celem jest fizyczne unicestwienie"

– Wydałem rozkaz – i każę rozstrzelać każdego, kto pozwoli sobie na chociażby jedno słowo krytyki – że celem wojny nie jest osiągnięcie określonych linii, lecz fizyczne unicestwienie przeciwnika. Dlatego wystawiłem, na razie tylko na Wschodzie, moje oddziały trupiej czaszki (SS) z rozkazem, by bez miłosierdzia i litości wysyłali na śmierć mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i języka – mówił Hitler do swoich dowódców.

Według Normana Domeiera – słowa, które wówczas padały z ust dyktatora Niemiec miały zostać odebrane przez jego dowódców z entuzjazmem. Wyjątkiem miał być generał Wilhelm Canaris, który był sceptycznie nastawiony do koncepcji planowanych przez dyktatora Rzeszy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe