Mariusz Błaszczak: Nie czekamy już na czołgi od Niemiec

– Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy w końcu zdecydują się nam przekazać 20 czołgów Leopard, czy nie. Wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny – zaznaczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do modernizacji Wojska Polskiego.
 Mariusz Błaszczak: Nie czekamy już na czołgi od Niemiec
/ PAP/Wojtek Jargiło

Szef MON o wojnie na Ukrainie

W opublikowanym w poniedziałek w Radiu Lublin wywiadzie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się do wojny na Ukrainie. "Jesteśmy pod wrażeniem postawy Ukraińców. Rzeczywiście bronią swojej niepodległości" - powiedział. "Nam zależy na tym, żebyśmy sąsiadowali z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją, więc dlatego wspieramy Ukrainę" – podkreślił wicepremier.

Dodał, że aby "odstraszyć Rosję od planów odbudowy imperium, zbroimy Wojsko Polskie, rozwijamy liczebnie WP i również zacieśniamy relacje w ramach NATO". W tym kontekście przypomniał, że od 2015 roku, polski rząd buduje silne Wojsko Polskie.

"Jestem przekonany, że to będzie skutkowało tym, że agresor na nas nie napadnie, dlatego że będziemy silni, mocno osadzeni w relacjach sojuszniczych NATO-wskich i dlatego, że polskie społeczeństwo, polski naród świadomy tych wyzwań, będzie stał murem za polskim mundurem” – wyraził nadzieję Błaszczak.

Co z czołgami, które Niemcy obiecali Polsce?

Nawiązał również do umów na dostawy czołgów i armatohaubic z Korei Południowej czy amerykańskich czołgów Abrams dla polskiej armii. W tym kontekście poruszył też kwestię czołgów Leopard, które Polska miała otrzymać od Niemców w zamian za przekazanie maszyn T-72 Ukrainie.

"Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy – myślę tu głównie o Niemcach – zdecydują się w końcu nam przekazać te 20 czołgów Leopard, czy nie. Mówię to z przekąsem dlatego, że wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny" – powiedział Błaszczak.

Śmigłowce od PZL Świdnik

Odnosząc się do umowy z PZL Świdnik na dostarczenie śmigłowców AW-149 dla polskiej armii zaznaczył, że zależy mu też na wykorzystywaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. "PZL Świdnik to są bardzo dobre zakłady z tradycjami; to są świetni ludzie, którzy potrafią budować wspaniałe śmigłowce. Dlatego zamówiliśmy 32 śmigłowce AW-149 w Świdniku. Pierwsze egzemplarze w przyszłym roku trafią do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej" – poinformował wicepremier.

Zapytany o modernizację śmigłowców W-3 Sokół, na którą liczy PZL-Świdnik, odpowiedział, że "Sokoły będą modernizowane; to też jest element naszej umowy. Z tym że mamy świadomość, że przyszłość zarówno Świdnika, jak i Wojska polskiego to nowe konstrukcje, a "Sokół jest konstrukcją, która ma już swoje lata, ale oczywiście utrzymujemy te śmigłowce w służbie tak długo, jak to będzie możliwe, a zamówienie na AW-149 to szansa dla Świdnika, żeby w przyszłości również konstruował nowoczesne śmigłowce (...) i w ramach koncernu Leonardo PZL-Świdnik odgrywał znaczącą rolę" – podkreślił Mariusz Błaszczak. (PAP)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe