Nadanie imienia NSZZ „Solidarność” rondu w Namysłowie

Podczas odbywających się w Namysłowie w niedzielę 28 sierpnia uroczystości upamiętniających 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych otwarto i poświęcono nowo powstałe Rondo NSZZ „Solidarność”. Rocznicę celebrowano także podczas Mszy świętej w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, zwieńczeniem której było oddanie hołdu oraz złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje przed tablicą pamiątkową „Solidarności”, usytuowaną na murach kościoła.
 Nadanie imienia NSZZ „Solidarność” rondu w Namysłowie
/ fot. Region Śląsk Opolski

Uroczystego otwarcia Ronda NSZZ Solidarność w asyście Pocztów sztandarowych, licznie zgromadzonych gości i mieszkańców dokonali: Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski, Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz, Przewodnicząca Rady Oddziału ZR NSZZ „”Solidarność” Śląska Opolskiego w Namysłowie Ewa Szymczak, przewodniczący pierwszej organizacji NSZZ „Solidarność” w Namysłowie, zarejestrowanej 17 września 1980 r. Stanisław Łoza oraz pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy Nadleśnictwie Namysłów po reaktywizacji związku w 1989 r. Wiesław Moliński.

Poświęcenia nowego ronda dokonał proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie ks. Piotr Nowicki.

Grzegorz Adamczyk, zastępca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego oznajmił, że starania o taką nazwę ronda trwały od kilku lat. Nie krył radości, że teraz udało się.

– Zabiegaliśmy o to od ładnych kilku lat, bo już w poprzedniej kadencji składaliśmy takie wnioski. Teraz dzięki sprzyjającej atmosferze i decyzji rady miejskiej oraz burmistrza udało się wreszcie tego dokonać. Solidarność była w Namysłowie od początku, jest teraz i mam nadzieję, że będzie jeszcze długo. Pierwsza Solidarność powstała tu już we wrześniu 1980 roku – zaznaczył Grzegorz Adamczyk.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Namysłowskim Ośrodku Kultury, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich zebranych oraz wysłuchanie okolicznościowych przemówień wygłoszonych zarówno przez organizatorów, jak i przybyłych gości. Namysłowskie uroczystości zakończyły się wspaniałym recitalem lokalnego solisty Patryka Dybki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe