Jacek Saryusz-Wolski wzywa do wycofania się z KPO

Polska miała otrzymać z Funduszu Odbudowy miliardy euro. Polska jako państwo gwarantuje otrzymanie tych pieniędzy innym państwom. Z wypowiedzi unijnych urzędników i polityków wynika, że pomimo daleko idących ustępstw ze strony Polski Polska tych pieniędzy nie otrzyma.
Jacek Saryusz-Wolski Jacek Saryusz-Wolski wzywa do wycofania się z KPO
Jacek Saryusz-Wolski / Wikipedia CC BY-SA 2,0 EPP St Gery Dialogue

Bez względu na to, jaką kluczową rolę Polska odgrywa w pomaganiu Ukrainie, NIE otrzyma unijnych funduszy naprawczych, chyba że w pełni przywróci rządy prawa!

– napisał wczoraj na Twitterze jeden z najbardziej antypolskich polityków Unii Europejskiej Guy Verhofstadt, przewodniczący frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE [ALDE].

PL pieniądze z Funduszu Odbudowy po-covidowej należą się, bo jest pełnoprawnym uczestnikiem tej wspólnej pożyczki i ponosi tego koszty

I to NIEZALEŻNIE od tego co Polska robi pomagając Ukrainie

Odmowa jest skandalicznym bezprawiem

Rozwiązaniem honorowym jest wycofanie się zeń

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

– pisze w odpowiedzi Jacek Saryusz-Wolski.

 

Na co liczyła Polska?

Polska może liczyć w ramach Funduszu Odbudowy na 58,1 mld euro (260 mld zł). 23,9 mld euro (107 mld zł) to środki bezzwrotne. Kwota maksymalnej pożyczki dla Polski to 34,2 mld euro. Polska w KPO przekazanym KE na początku maja 2021 r. zawnioskowała o pełną pulę grantową oraz o ponad 11 mld euro pożyczek.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe