Karol Nawrocki: Wolność i solidarność to część polskiego DNA

Drodzy odznaczeni, bohaterowie naszej wolności, bohaterowie całego pokolenia urodzonego w latach 80., za tę wolność chcę Wam osobiście podziękować jako Polak wtedy właśnie urodzony – powiedział podczas dzisiejszych obchodów wydarzeń sierpnia 1982 r. w Gorzowie Wielkopolskim Karol Nawrocki, prezes IPN-u.
 Karol Nawrocki: Wolność i solidarność to część polskiego DNA
/ foto. Robert Wąsik

Próba siłowego, militarnego złamania nadziei na wolność, która uosabiała "Solidarność", ta próba z 13 grudnia 1981 r. pokazała słabość systemu komunistycznego wobec "Solidarności". Mimo dziesięciu tysięcy osób niesłusznie internowanych a wśród nich blisko 100 działaczy z regionu gorzowskiego. Mimo haniebnych wyroków sądowych "Solidarność" wciąż żyła w zakładach pracy, protestowała na ulicach i zakładała związki konspiracyjne. Tu w Gorzowie także młodzieżowe związki konspiracyjne. Wolność to nie jest jak chcieli komunistyczni teoretycy uświadomiona konieczność, ale wolność i cały świat powinien o tym wiedzieć jest częścią polskiego genotypu, częścią polskiego DNA. Częścią tego DNA jest wolność i solidarność

– dodał szef IPN-u.

31 sierpnia 1982 r. od godzin popołudniowych wokół gorzowskiej katedry zaczęli gromadzić się mieszkańcy Gorzowa, ok. 6-10 tys. osób. Protestowano przeciw stanowi wojennemu. Była to największa demonstracja polityczna w historii Ziemi Lubuskiej. Komunistyczne władze represjonowały uczestników Gorzowskiego Sierpnia. Milicja zatrzymała łącznie 202 osoby, 26 osób skazano na karę kilku lat więzienia.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe