Nie żyje Michaił Gorbaczow

W wieku 91 lat zmarł Michaił Gorbaczow – podała rosyjska agencja TASS.
 Nie żyje Michaił Gorbaczow
/ fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA

„Michaił Siergiejewicz Gorbaczow odszedł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie” – podał Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie, na którego powołuje się agencja TASS.

Informację o śmierci pierwszego i jedynego prezydenta ZSRR potwierdziła także inna rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti. 

Michaił Gorbaczow i „pierestrojka”

Michaił Gorbaczow był ostatnim I Sekretarzem Generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i jednocześnie pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. To za jego rządów rozpoczęła się tak zwana pierestrojka, która doprowadziła do upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, choć upadek ten nie był jego celem. ZSRR rozpadł się na szereg niepodległych państw, z których największym jest Federacja Rosyjska.

W ramach „pierestrojki” Gorbaczow wprowadził „głasnost” (jawność), w ramach której zniesiono cenzurę i zlikwidowano w radzieckiej konstytucji zapis o „kierowniczej roli KPZR”.

Usiłował ocieplić stosunki z Zachodem.

W ostatnim czasie dziennikarz Aleksiej Wenediktow i bliski przyjaciel 91-letniego polityka Michaiła Gorbaczowa powiedział w wywiadzie dla rosyjskiego „Forbesa”, że „Rosja pogrąża się w militarnej agresji i autorytaryzmie przez działania Władimira Putina”. Gorbaczow miał obawiać się, że Putin „zniszczy dzieło jego życia”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe