Rozpoczyna się rok szkolny – Ordo Iuris w obronie praw rodziców

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, u wielu rodziców mogą pojawić się obawy o treści przekazywane ich dzieciom na zajęciach. W związku z tym, Instytut Ordo Iuris po raz kolejny udostępnia materiały mające pomóc w realizacji konstytucyjnego prawa do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. Prawnicy przygotowali przewodnik „Prawa rodziców w szkole” oraz informator „Jak powstrzymać wulgarną edukację seksualną w szkole?”. Dostępny jest również wzór rodzicielskiego oświadczenia wychowawczego, chroniącego dzieci przed wulgarną edukacją seksualną.
 Rozpoczyna się rok szkolny – Ordo Iuris w obronie praw rodziców
/ fot. M. Żegliński

POBIERZ MATERIAŁY – LINK

Przewodnik wskazuje, w jaki sposób rodzice mogą egzekwować przysługujące im prawa w szkole i przedszkolu. Opisana została m.in. rola rad rodziców i trójek klasowych. Przedstawiono również procedurę, jaka musi zostać spełniona, żeby w szkole mogła rozpocząć działalność organizacja pozarządowa. Autorzy przewodnika przypomnieli, że w takiej sytuacji zgodę musi wyrazić rada rodziców, a na udział konkretnego ucznia w prowadzonych przez podmiot zewnętrzny zajęciach, zgodzić muszą się jego rodzice. Publikacja przedstawia również kwestię możliwości praktykowania na terenie szkoły zwyczajów religijnych.

Ordo Iuris udostępnia także wzór rodzicielskiego oświadczenia wychowawczego. Wskazuje ono podstawy prawne wiążącego sprzeciwu wobec uczestnictwa dziecka w wulgarnej edukacji seksualnej. Poprzez złożenie oświadczenia, rodzic zastrzega, że udział jego dziecka w zajęciach z edukacji seksualnej wymaga każdorazowej, odrębnej zgody rodzica, która może być wyrażona po zapoznaniu się z programem i treścią tych zajęć. Złożone w szkole oświadczenie jest także pomocą dla dyrektorów szkół, którzy spotykają się z naciskami ze strony organizacji zewnętrznych oraz niektórych samorządów.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe