„Reparacje spowodują efekt domina”. „Bild”: Niemieckie stowarzyszenia mogą pozwać Polskę

Polski rząd zdecydował się otworzyć „kolejny front w środku wojny, tym razem finansowy przeciwko Niemcom” – twierdzi w czwartek dziennik „Bild”
 „Reparacje spowodują efekt domina”. „Bild”: Niemieckie stowarzyszenia mogą pozwać Polskę
/ fot. bild.de

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie został zaprezentowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu udział wezmą, oprócz prezesa PiS, m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jarosław Kaczyński: Zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne wobec Niemiec

W raporcie Polska określiła straty wyrządzone przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej na równowartość ponad 1,3 biliona euro, czyli około 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał „ogromne szkody” poniesione przez Polskę. W wyniku II wojny światowej tylko w Polsce życie straciło nawet sześć milionów ludzi.

„Bild” o ewentualnych pozwach

Tuż po tym wydarzeniu portal niemieckiego dziennika „Bild” opublikował tekst, w którym obszernie skomentował roszczenia Warszawy wobec Berlina oraz wystąpienie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki dziennik: „Jeśli Berlin nie zapłaci, to potwierdzi stereotyp złego Niemca”

Według dziennika polski rząd zdecydował się otworzyć „kolejny front w środku wojny, tym razem finansowy przeciwko Niemcom”. Podkreślono również, że „lider polskiej opozycji Donald Tusk skrytykował ten pomysł mówiąc, że PiS zajmuje się tematem reparacji jedynie na użytek polityki wewnętrznej”.

„Bild”, powołując się na własne źródła, stwierdził, że istnieje scenariusz, w którym organizacje wypędzonych Niemców mogą pozwać Polskę za "sprzeczne z prawem" odebranie Pomorza, Śląska oraz południowych Prus Wschodnich.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe