„Czołgowe mocarstwo. Polska będzie miała więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte”

„Do 2030 roku Polska będzie miała więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte” – czytamy w artykule „Polska szykuje się do zostania czołgowym supermocarstwem” Kyle'a Mizokami na łamach amerykańskiego magazynu popularnonaukowego „Popular Mechanics”.
Czołg Abrams „Czołgowe mocarstwo. Polska będzie miała więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte”
Czołg Abrams / TT MON

Dwie nowe umowy zbrojeniowe mogą uczynić polską armię jedną z najpotężniejszych sił lądowych na świecie.

Polski rząd podpisał umowy na zakup blisko 1300 fabrycznie nowych czołgów od Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

Warszawa podjęła decyzję o zakupie czołgów po inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę.
Jeden z największych i najnowocześniejszych arsenałów czołgów na świecie będzie wkrótce należał do… Polski

– pisze Mizokami.

Amerykański ekspert opisuje wielomiliardowe umowy, jakie Polska podpisała z firmami ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej – Polska w swojej historii była terenem zmagań większych i potężniejszych państw, a zakup przez Warszawę prawie 1300 nowych amerykańskich i południowokoreańskich czołgów to wyraźny sygnał, że te czasy już minęły – pisze Mizokami.

Zakupiony przez Polskę amerykański czołg M1A2SEPv3 to najnowsza wersja głównego czołgu bojowego M1 Abrams. Posiada 120-milimetrowe działo główne, pancerz ze zubożonego uranu, zdalnie sterowane karabiny maszynowe CROWS-LP, celowniki na podczerwień trzeciej generacji, cyfrowy sprzęt i systemy dowodzenia, kontroli i komunikacji.

Ekspert pisze opracowanym przez Hyundai, K2PL, który jest polskim wariantem najnowszego głównego czołgu bojowego Korei Południowej i w tej samej kategorii co amerykański Abrams, który miałby być przedmiotem pierwszej części dostaw 180 czołgów do Polski. W istocie pierwszych 180 czołgów dostarczonych przez koreański przemysł ma być w koreańskiej wersji K2, dopiero później zmodyfikowanej do standardu K2PL. Podobnie jak Abrams, K2PL jest również wyposażony w 120-milimetrowe działo główne. Działo jest obsługiwane przez automatyczny system ładowania, co zmniejsza załogę do trzech osób. K2PL jest silnie opancerzony i posiada Koreański System Ochrony Aktywnej, zaprojektowany do przechwytywania nadlatujących rakiet i pocisków przeciwpancernych. K2PL waży 55 ton, co czyni go lżejszym od 68-tonowego M1 Abramsa.

1230 nowych czołgów sprawi, że polska flota czołgów będzie największą i najnowocześniejszą w europejskim NATO. Do 2030 roku Polska będzie miała więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte. Rosja, główny przeciwnik Polski i największy na świecie operator czołgów, przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę miała w aktywnej służbie 2800 czołgów, a kolejne 10 000 starszych czołgów znajdowało się w magazynach. Od tego czasu Rosja straciła co najmniej 989 swoich najlepszych czołgów w ciągu sześciu miesięcy wojny. Armia amerykańska jest na drugim miejscu z 6.333 czołgami, z czego około połowa jest w aktywnej służbie. Chiny są trzecie z szacunkową liczbą 5,800 czołgów

– podlicza amerykański ekspert.

[z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe