Władimir Putin odznaczył wielokrotnego mordercę medalem "za odwagę"

Niezależny rosyjski portal Insider podał w sobotę, że prezydent Władimir Putin przyznał pośmiertnie medal "Za Odwagę" Iwanowi Nieparatowowi, który zginął na wojnie przeciw Ukrainie. Nieparatow był skazany na 25 lat za zabójstwo pięciu osób i inne przestępstwa.
Medal Władimir Putin odznaczył wielokrotnego mordercę medalem
Medal / Screen z TikTok/Gulagu_net

Insider opublikował dokument głoszący, że Nieparatow otrzymał odznaczenie zgodnie z prezydenckim dekretem, a także fotografię medalu z nazwiskiem Nieparatowa.

Z opublikowanych zdjęć wynika, że Putin podpisał 16 sierpnia decyzję o odznaczeniu Nieparatowa "za męstwo i bohaterstwo okazane w trakcie wykonywania zadań specjalnej operacji wojskowej". Według świadectwa zgonu Nieparatow zginął 5 sierpnia br. w rejonie Bachnmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Jak informuje Insider, Nieparatow został w 2013 roku skazany wraz z ośmioma wspólnikami. Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza, którą stworzyli zabiła w latach 2009-2010 pięć osób w regionie podmoskiewskim. Niektórzy z zabitych byli dłużnikami Nieparatowa, inni zginęli podczas grabieży. Wyrok 25 lat więzienia, który dostał Nieparatow, uwzględniał też takie przestępstwa jak rozboje i wymuszenia.

Portal Insider podawał wcześniej, że w zakładach karnych w Rosji werbowani są więźniowie do udziału w wojnie na Ukrainie. Rekrutowaniem skazanych zajmuje się - według tych doniesień - firma najemnicza nazywana "grupą Wagnera". Prócz wysokiego żołdu więźniom obiecuje się amnestię w zamian za udział w wojnie. (PAP)

woz/ tebe/

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe