Niemcy powinny wypłacić reparacje wojenne? Zapytano Polaków [SONDAŻ]

Rośnie poparcie społeczne dla reparacji wojennych od Niemiec – wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl jeszcze przed prezentacją raportu o polskich stratach wojennych powstałych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej.
Jarosław Kaczyński podczas prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej Niemcy powinny wypłacić reparacje wojenne? Zapytano Polaków [SONDAŻ]
Jarosław Kaczyński podczas prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej / fot. PAP / Radek Pietruszka

„Czy według Ciebie Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne, czyli odszkodowanie za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II Wojny Światowej?” – brzmiało pytanie zadane przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

ZOBACZ WIDEO: "Niemcy mieli bliskich, którzy zginęli w polskich obozach koncentracyjnych". Debata nt. reparacji w TV Al Dżazira. Rachoń nie wytrzymał

Rośnie poparcie dla reparacji

Pozytywnej odpowiedzi udzieliło 64 proc. ankietowanych. To wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu z identycznym badaniem z listopada ubiegłego roku.

Serwis zauważa, że znacząco spadła liczba przeciwników podnoszenia tej sprawy - jedynie 16 proc. respondentów. To spadek o przeszło 8 pkt proc.

20 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. Poprzednio było to 18 proc.

„Postulat wypłacenia Polsce reparacji popiera aż 91 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wskaźnik ten wynosi zaledwie 34 proc. Co ciekawe, sprawę reparacji dla Polski popiera też wyraźna większość wyborców Polski 2050 - 53 proc.” – zwraca uwagę portal.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe